Hava Durumu

Yaşam çok zor olmaya devam ediyor

Yazının Giriş Tarihi: 12.09.2023 12:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.09.2023 02:52

Sonbahar hüzünleri yaşanır böyle her yıl… Yazın o kanlandıran, canlandıran coşkusu gider. Havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte önce doğada bir değişim olur, sonra insanlarda…. Doğanın renklerini yitirmesine paralel, insanlar da renklerini yitirirler. O yaza özgü rengarenk giysiler gardroba girer, yerine soğuk ve soluk renkler geçer.
İnsan sanki doğayı taklit eder. Ruhu da matlaşır. Hüzün basar biraz, içine çekilir.

Deniz mevsimi açıldı, sahillerimiz görevliler tarafından halkın hizmetine açıldı, insanlarımız temiz bir deniz ve kumsalla güneşlenme sağlanmış oldu insanlar için yaşam daha da güzel oldu.

Temizlik toplumda sağlık demektir. Pikniğe de taşınacağız lütfen pikniği poşetlerle dolu dolu gidiyoruz maşallah piknikte her şeyi yediğimiz için geriye elimizi kolumuzu sallayarak geliyoruz bu kadar vurdum duymazlık olmaz inanın piknik yapacak temiz yer bulmak artık yok denecek kadar az ne oldu bu topluma neden kendi kendimizi yakıyoruz.

Kıtaların artık bir çöp dağına dönüştüğü kesin denizlerde artık balıklarda meydana gelen ölümlerin büyük çoğunluğu kirlilik değil mi?

O güzelim Marmara denizini bitirmedik mi? Müsilaj bundan dolayı oluşmadı mı,  deniz kıyısında otururken yediğimiz artıkları denize atmasaydık yatta kotrada pislikleri denize akıtmasaydık, inanın bugün denizlerimiz pırıl pırıl olacaktı.

Bakın Norveç’te karaya vuran bir balinanın midesinde 30 torba plastik atıkları çıkarmışlar acaba bu balina karaya niye vurdu belli olmuyor mu?

Bilim insanları bu dünyayı o kadar kirlettik ki bir bu kadar daha yaşasak temizlenmesi zor olduğunu her panelde açıklıyorlar ama maalesef o açıklamalar TV'lerde hiç kimsenin umurunda olamadan gelip geçiyor.

Ama halkımız hala sabahları yemek tarifleri, öğleden sonraları da kocasından başka insanlara kaçan programlardan başka şeye ilgi duymuyor.

O zaman demek ki eğitimde bir aksaklık var bizler çocuklarımızı iyi eğitmiyoruz, okullardaki ders konuları değiştirmek lazım gelmiyor mu?

Denizlerimize o kadar atık attık ki yaşadığımız şehirlerin lağımlarını kattık ki şimdi nerede yüzeceğiz diye kıvranmaya başladık. O zaman bari bugünü milat kabul edelim gelin çevremizi temiz tutalım

Hayatı, kendimizi, sorumluluklarımızı, yaşadıklarımız eylül ayı insanların adeta bir telaş ayı olduğu anlamına gelmiyor mu? Aileler çocuklarının okul ihtiyaçlarını, masraflarını, kış hazırlıklarını yapma telaşı içindedir.

Bu sene dilerim sonbahar ve kış zor geçmez ve insanlar ilkbaharın kuş uykularına uyanır.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.