Hava Durumu

Unutmamamız gerekenler

Yazının Giriş Tarihi: 28.06.2023 07:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.06.2023 07:54

Genç okurlarım belki de yazımı okuduktan sonra kıyaslama yapacak hatta bana biraz kızacaklar. Biraz sabır bakın neler de kaybettiklerinizi anlayacaksınız.

Basit ve sıradan bir bayramlaşma deyip geçmeyeceğimizi de bilmenizi isterim. Şu anki yaşamınız içerisinde bayrama bakış açınızı da eski anane gelenek ve göreneklerimizle kıyaslama yapamayacaksınız, çünkü kültür emperyalizm hızlıca bayram kültürümüzü de ortadan kaldırıp yok etmektedir. Bizlerin bayram kültürü çocukluğumuzla başlardı. Ya şimdi ise

Çocuklarda bayram heyecanı yok yani çocukların istekleri aileleri tarafında hemen yerine getirildiği,  AVM merkezlerinde gördükleri hemen alındığı için bayramlarında sıradan olduğunu düşünüyorlar oysa bizler bir ayakkabının bile hayalini kurarak bu günlere geldik. Bizler sizleri hayallerimizin içerisindeki okyanuslarda yüzdürdük sizler şu anda bile bir büyüğünüzün elini bile öpmekte zorlanıyorsunuz.

Bayram ziyaretleri aileler arası bir sosyal sorumluluk olduğunu düşünerek büyüyen bizler, şimdiki gençlere bu ziyaretlerin bağların güçlenmesindeki ana kaynaklardan birisi olduğunu artık anlatamıyoruz. Bu ise aile bağlarının kopması ya da kişilerin kendi içtensel alanlarına kapanmasına neden olmaktadır. Etrafınıza bakın bayram size neyi ifade eder. Sonrada herhangi bir büyüğünüze sorun ve onu dikkatli ce dinleyin lütfen. Kayıp ettiklerinizi onun ağzından dökülen kelimelerde göreceksiniz.

Bayramlar artık bir deniz kenarı turizm sezonu olarak sizlerin aklınızda kalırken bizler geçmişimizi unutmama ve insan doğup yaşayıp sonrada ölümü bilenler olarak mezarlık ziyaretlerine, kimsesizlerin yaşadığı alanlara ve büyüklerimizin ellerini öpüp hayır ve dualarını almak üzere ziyaretlerine gidiyoruz. Siz bunu artık anlamıyorsunuz ve çağdışı hatta anlamsız buluyorsunuz.

Eskiden aile ziyaretlerinde sohbetler uzun geçerdi ve bizlerde aile büyüklerimizi pür dikkat dinler onlardan aldığımız nasihatlerle geleceğimizi yön verirdik. Sizler şimdi ise internetten istediğiniz bilgiye ulaşıyorsunuz ama geri dönüşümde pişmanlık paylaşımımız yok.

Gençler yukarıda saydığım kısa bayramlık notlarda neler kayıp  ettiğinizi şimdi sizlerin engin bilgilerinize bırakarak kendinizi sorgulayın sakın yargılamayın.

 Elinizden alınmaya çalışılan bayram örf ve adetlerine karşı kültür emperyalizmi için ne yaparsınız.

 Bayramın yaklaştığı bu günlerde bile alacağın bir pabuç hemen önüne geliyor ise gelecekte ki kuracağın hayalleri kim ya da kimler karşılayacak.

Bayramlarda aile ziyaretleri birlik beraberlik işareti olurken, ataerkil toplum olan bizler yalnızlığa itilirken sizler ne yapacaksınız hala içtensel dünyanızda sadece sen odaklı mı kalacaksın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.