Hava Durumu

Treni kaçırmayalım

Yazının Giriş Tarihi: 19.07.2022 09:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.07.2022 09:59

"Sağlığıma gerekli önemi vermedim" deriz bazen, "keşke daha çok dikkatli olsaydım" deriz ama zaman geçmiştir.

Halbuki her şeyin başı sağlıktır. Vücut ve kafa sağlığı düzgün olmayan insan kendine, ailesine ve ülkesine karşı sorumluluğunu yerine getiremez.

İnsanlar sağlığın önemini, kıymetini, sağlıklarını kaybedince fark eder, anlar ama tren çoktan kalkmıştır .

Duygusal olarak zeki insanlar affetmekte hızlıdır ancak bu unuttukları anlamına gelmez.

Çünkü o insanda ne gibi derin yaralar açtığını öğrenmeden yorum yapmak zordur. Ama o insan eğer  yanlışı yapana bir şans daha vereceği  anlamına gelmemeli. o nedenle akıllı insanların  başkalarının hataları nedeniyle gereksiz şekilde kendilerini üzseler de  kendilerine gelecekte zarar verecek olanlardan içgüdüyle kendilerine bir koruma kalkanı oluştururlar.

Çalışma hayatında bu böyle değil midir? Çalışma alanındaki başarının getireceği terfileri almak için uğraşmazmıyız ama bunu alacağımız zaman da orada çalışma arkadaşlarından köstekler yemedik mi? O zaman  insan biri ile yaşadığı ya da çalıştığı kendisi için meydana gelecek olan kaoslara da hazırlı olması gerekir.

 "İnsanlar çok para kazanmak için sağlıklarını kaybedecek kadar çok çalışıyorlar. Daha sonra bu kazandıkları paraları kaybettikleri sağlıklarını kazanmak için harcıyorlar." Bence tren yine kaçmıştır.

Yaşamın en başlıca bu gibi şartlarda ki kuralıda bir sınır koyabilmelidir,  bunu bilinçli ve proaktif şekilde yapmanız gerekir ki   işlerin doğal olarak ilerlemesine izin vermiş olmak şartı gerekecektir.

 O zaman  sınır koyacağınız  biriyle ne zaman ve nerede etkileşime geçeceğinize akıl ve mantıkla yaklaşmanız mümkün olacaktır. Böylece olayların tümünü de kontrol altına aldığınız tüm çıplaklığı ile ortaya çıkacaktır.

Muhatap olacağınız kişilerle  çalışma ortamında veya yaşamın içinde olumsuz konuşmalar yapmamaya özen gösterirseniz karşınızda ki muhatabınız da  kendi kendinize engellemiş olursunuz ki oda sizi   çıkması zor olan aşağıya doğru bir duygu sarmalına gönderir ki buda .ne pahasına olursa olsun olumsuz konuşmalardan sizi uzak tutmaya yetecektir.

Bu sistem içerisinde  duygusal durumunuzu belirleyerek  yüzleşmekte olduğunuz yaşam içerisinde ki  olumsuz duyguları ve stresi atarak kendinizi ve koşullarınızı daha iyi hale getirmek için eylemlere odaklanmış olursunuz ki  bu durumda olumlu duygular üreten ve stresi azaltan bir kişisel verimlilik hissini  yarattığınızı görürsünüz ki zor insanın ne kadar sorunlu olduğunu düşünmeyi bırakır bunun yerine onlarla nasıl başa çıkabileceğinize odaklanırsınız. Bu sizi kontrole sokarak daha verimli olmanızı sağlarken yaşamınızda bunlara yer vermeyi azaltır hayatınızda ki stresi de sıfırlamış olursunuz.

Böylece yaşamınıza renk katıldığı gibi sağlığınızda da olumlu gelişmelerin olduğunu görmeye başlarsınız.

Her şeyin başı sağlık değil midir?

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.