Hava Durumu

Sen bir rol modelsin

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2022 13:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2022 01:04

Toplumun içinde yaşayan örnek insanların yaptığı her türlü hareket insanlar, tarafından gözleniyor. Ve onlardan örnek alma yarışı içinde olmaya çalıyorlar. Onun içindir ki öğretmen, kişilik gelişiminin eğitime yansıması olarak öğrencilerinin kişilikleri üzerinde değer­lendirmeler yaparken, onun gelişim özelliklerinin tümünü dikkate alması gerekir. Bununla birlikte, öğrencilerin içlerinde bulunduğu kişilik gelişimi dönemlerinin özelliklerini bilmek, öğretmenlerin öğrencilerini anlamalarını daha kolaylaştıracaktır. Bu nedenle yıllardır söylediğimiz kuraldan hiç çıkmamamız gerekiyor.

Nedir bu sistem? Okula kaydettiğimiz çocuğumuzu sık sık kontrol edebilmek için okulda rehberlik servisi sık sık ziyaret edilerek çocuğun gelişiminin nasıl olduğu kontrol edilmelidir.

Eğitimci olarak yaşamım boyunca haksızlığı sevmedim,çünkü karşımda yaşamını yönlerdiğim öğrencilerim vardı. Eğer haksızlığa ödün verseydim o zamanda kendimi inkar etmiş olurdum.Ben hayatımdaki insanları gülümseyerek ağırladım ve gülümseyerek uğurladım.

Bu gezegende milyarlarca insan var ve çoğu  kendi seviyelerinde sevgi titreşimleri içindeler…İnsanoğlunun  çeşitli uğraşları vardır. Örneğin günün yorgunluğundan sonra uykuya aşırı istek duyar. Sabah  kalktığında yaptığı ilk iş temizliktir, elini yüzünü yıkar, dişlerini fırçalar ve güzel bir kahvaltı ile güne başlar.

Bazıları kahve ve sigarasını içer, kimileri çayını yudumlar, fakat insan oğlunun şikayetleri hiç bitmez,  ya başı ağrır ya boynu tutulmuştur. Mevsime göre ya griptir, ya da nezle.

Öğrencinin rol modeli ise öğretmenidir, onun tüm hareketlerini kontrol ederek ona benzemeye çalışmak öte bir şey değildir. Bu nedenle  eğitimcilere  sormak lazım ama gel gör ki bu öğretmenimiz en azından pandemi döneminde izledik gördük ben aşı olmam diyerek çocukların aşıdan kaçmasına neden olmadılar mı oysa ki senin bu hareketin sonucunda acaba kaç kişi aşı olmayarak hayatını kaybetti burada ki sorumsuzluğunu nasıl açıklayacaksın.

Sen bu ülkenin ışığı olduğunu unutmayacaksın sen okuttuğun çocuğun rol modelisin sen aşı olmazsan o çocuk sana nasıl güvenecek senin anlattığın eğitimi ne kadar önemseyecektir.

Onun için lütfen Atatürk'ün öğretmene verdiği değeri unutma bu ülkenin geleceği ile oynama demekten de kendimi alamıyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.