Hava Durumu

Pişmanlıkla yaşamak

Yazının Giriş Tarihi: 27.03.2023 12:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.03.2023 12:38

Böylece hem pişman olmak hem de pişmanlık yaşamak ile ilgili birçok farklı düşünceyi başkalarına anlatmak mümkün değil.

Bu durum pişman olmak ya da herhangi bir sebepten dolayı pişmanlık yaşamak gibi durumlar yaratabilmektedir.

İnsanoğlu ne yaparsa yapsın bir yerde eksiklik bırakır, yaptığınız şeyler için duyduğumuz pişmanlık zamanla geçer. Ne var ki yapmadığımız şeyler için duyulan pişmanlığın çaresinin olmadığını görürüz.

O zaman keşke dememek için gitmeniz gereken yere gidin sevdiğinize gidin, yapmanız gerekeni yapın. Gerekiyorsa bir kalp kırın, kalbinizi dinleyin kırılsa bile bir gün ve geç kalmayın hayat trenine bir gün kaza etse bile çünkü son pişmanlığın zamanı ve saati yoktur. Bundan şunu da çıkarabiliriz pişmanlık geçmişi değiştirmez.

İnsanoğlu yaşadığı yaşam boyunca geçmişi irdelediği zaman yaşamı boyunca geçirdiği yolculuğunun yarısı ak, yarısı kara olduğunu görür ve hüzünlenir. Yaşadığı pişmanlıklar ve keşkeler izleri ile dolu, insan kendi hayatının içerisinde yaşadıklarını kendisinden başka kim bilebilir ki?

Samimiyetsizlik kokan ilişkiler ve iki dudağın arasını süsleyen yalanlar. Maskeli yüzlerin arasına sıkıştırılmış bir benlik ve sonucunda ortaya çıkan farkındalık!

Yaşanmış pişmanlığı ise sonuçları ne olursa olsun yaşanmamış pişmanlığı kadar insanı huzursuz etmez.

Pişmanlıklarımız sonucu ortaya çıkan farkındalık hali ile bir adım öteye taşıyoruz benliğimizi. Bunun adına da büyüme diyoruz. Her şey tozpembe bulutlardan ibaret olsaydı bu satırlara mürekkep düşmezdi belki de. Kalem tutan ellerin kaptanı acılarımızdır oysaki!

Haykırmak istediklerim boğazımda düğümlü değil artık. Kalbimin en ücra köşesinde tozlandırdığım yaşantılarımın arasında küllendirdim. Ne onları aralayıp serbest bırakasım var, ne de tozlarına bir nefeslik üfleyişim.

Yanlış yapmak istemiyoruz, hata yapmaktan korkuyoruz, sonradan pişman olmaktan endişeleniyoruz. Üzgünüm ama ne yaparsan yap, ne kadar ölçüp biçersen biç hiçbir şeyin garantisi yok. Asla olmaz sanılan oluyor, asla yapmaz dediğimiz yapmayacağına inandığımızı yapıyor. 

Hayatın çileli yolları içerisinde her şeyin eskimeye yüz tuttuğu, yaşın geçmesine olgunluk denilse de en yakışanı yorgunluk değimli? Sevgi sözcüğünün olduğu tüm cümleleri seviyorum. Ön yargılarımdan sıyrılıp, beni seven insanları kalbimden uzaklaştırmadığı için.

Bir fırtına içerisinde yaşadık, geçmişe dönüp baktığımızda göreceğiz ki, bir şekilde yaptığımız yanlışların faturası varsa ödedik, hataları bir şekilde çözdük. Bugüne taşımadıkça geçmişte kalanlar, bugün ayağımıza takılıyor olsa da bir şekilde üstesinden geldik. En azından ne olduğunu gördük, bildik. Ya yaşamak isteyip de yaşamadıklarımız, yapmak isteyip de yapmadıklarımız?

Bu nedenle İçimizdeki  kini ve nefreti kendimizden  uzaklaştırdığımız zaman  hatalarımızla   yüzleşleştiğimiz zaman  sevginin dil ile değil yürek kıpırtısı ile hissedilip şükür etmenin faziletini yakalamanın verdiği, gözyaşının mutluluğa dönmesini sağladığı, duygu ve düşünce akışı içerisinde sırdaş ve dost olan insanları tanıdığımız  için mutlu olduğumuzu anlayacağımız kesindir.

Ser verip sır vermeyecek  dost o kadar az kaldı ki bu dünyada yine de az olsa kalan tüm dostlara selam olsun.

Bugünüm de, geleceğim de yarınki geçmişim olacağına göre, bugün o gündür.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.