Hava Durumu

Ölümünün 85'inci yılında Atatürk

Yazının Giriş Tarihi: 10.11.2023 10:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.11.2023 10:08

10 Kasım 9.05'i hiç sevmem. Çünkü tam 85 yıl oldu bu ülkenin kurucu liderinin aramızdan ayrıldığı gün...

Cumhuriyetimizin kurucusu Kurtuluş Savaşı'nın vazgeçilmez Başkomutanı, Büyük Devlet adamı hayatını Türk Ulusu'na adayan Ulu Önderimiz ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışı...

Ben bir öğretmen olarak tahsil hayatım boyunca müfredat programlarında onu okudum ve daha sonra da öğretmen olduktan sonra da 30 yıl bize bu ülkeyi emanet eden Atatürk’ü öğrencilerime anlattım.

O bir masal kahramanı değildi! O, ülkesini çok seven geçmişini inceleyen aynı zamanda iyi bir tarih öğretmeni idi. Yaptığı hareketlerde hep ülkesinin yararlarını gözetti. İncelediği geçmiş tarihlerde yapılan hataları yapmamaya büyük özen gösterdi.

Onun İçin Mustafa Kemal Atatürk’ü doğru tanımaya ve onu gelecek nesillere anlatmaya çalıştım.

Fakat geriye dönüp baktığımda iyi bir nesil bıraktığımızı söylemeye dilim varmadığını anlatmaya çalışacağım.

Yine 10 Kasım günü sirenler çalacak 9.05'te bayraklar yarıya inecek.

Devlet adamları nutuklar atacak ve seni anacağız oysa ki sen törenlerde hakkında yapılan konuşmalar ve okunan şiirlerden sonra gazete köşelerinde hakarete uğrayacak bir lider değilsin sana köşesinde dil uzatanların zaman zaman Türk’lüklerinde şüphe eder olduğum bir gerçektir. Bıraktığın ülken 82 yıl sonra pandemi illetiyle uğraşır oldu dilerim tez zamanda ülkemin başından bu bela geçecektir.

Canları sıkıştığında arkasına saklanan lider değilsin sen bu millete ışık olmuş 100 yıl sonra olacakları tahmin ederek kaleme almış bir dehasın sen, senin eserleri hep el üzerinde tutulmaya devam edilmeli yaşadığımız süre içinde de izinden tek bir sapma göstermeden gösterdiğin ilke ışıklar içinde peşinden gideceğimiz kesin olduğu muhakkaktır.

Oysa ki sağlığında etrafında oluşan yağcılara kızar beni benden fazla göstermeyin diye azarlardı, oysaki şimdi bakıyorum bazı yağdanlıkcılar onun hiç peşini bırakmadan istismar etmeden geri durmamışlardır.

Oysa ki Atatürk’ü sevmek demek onun ilke ve İnkılaplarının peşinden gitmek kurduğu Cumhuriyetini sahip olma ve onun fikirleri ile çağdaş bir neslin yetişmesine sahip çıkmaktır.

Oysaki o ne demişti “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız be yeterlidir” fakat bu sözlerini biz gayet iyi anlıyoruz ama hala bunu anlamayan kalın kafalılar var onlara anlatmaya çalışıyoruz.

Affet bizi Atam! Sana layık olamadık senden özür diliyoruz.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.