Hava Durumu

Okumak okumak

Yazının Giriş Tarihi: 08.09.2023 10:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.09.2023 10:26

2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılının uyum sınıfları dışında asıl açılışa bir haftalık zamanımız kaldı. Çocuklarımız büyük heyecanla okullarının açılışını beklerken okullar da çocukların başarılı bir dönem geçirmeleri için sınıflarını hazırlayarak beklemeye başladılar.

Öğretmenlerin mesleki çalışmaları, yeni eğitim öğretim yılında 4 Eylül 2023 Pazartesi başladı.

2023-2024 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 4-8 Eylül 2023’te uyum eğitimleri gerçekleştiği çocukların okullarını ve sınıflarını tanımaları sağlanarak okul yöneticilerinin hazır olduğu gözlendi. Atatürk’ün emaneti gençlerimizin ülke sorunlarını yıkmak için onları çok iyi yetiştirmekte öğretmenlerimizin görevi olsa gerek, onlar bir kuyumcunun altını işlediği gibi o çocuklarımıza ülkesini seven vatansever bir birey olarak yetiştirmeleri en büyük temennim olacaktır.

Bir eğitimci olarak kendi gözlemimi açıklamadan duramadım. 68 Kuşağı olarak bizler çok okuduk desem yalan olmaz nedeni çok basit yapacak başka işimiz yoktu. TV ,Bilgisayar, oyun konsolları  yoktu. Tek yaptığımız illerimizde bulunan kütüphanelere gidip o paha biçilmez eserleri okumak olmuştu.

İyiki de okumuşuz, yeni nesille kendimi kıyaslama bile istemiyorum gününün 4.5 saatini telefonuyla oynayan nesil beni ürkütmüyor desem yalan olur.

Bizim öğretmenlerimiz okumanın faydalarını iler ki yaşlarınızda göreceksiniz dediğinde pek bir şeyler anlamamıştık ama şimdi düşündüğümüzde okumanın geçici bir heves değil bir ilgi alanı, köklü bir alışkanlık olduğunu gördük belki de hayatımızdaki başarının tek sırrı okumak olduğunu anlamış olduk.
Kitabın insan yaşamında çok büyük yeri olduğu gerçeği yaşadıkça anlaşılmakta olup insana bir can yoldaşı arkadaş iyi bir dost olduğunu anlarsınız.

Öğretmenlerimiz bize okuyun da ne okursanız okuyun en az haftada bir kitap okumaya gayret edin, nasılsa zaman geçtikçe neyi okuyacağınıza kararı kendiniz vereceksiniz derdiler.

Öncelikle okuyan insan ruhunu geliştirir, zihnini açar ,zekasını geliştirir ,kısacası kişilik kazanır. Böylece sanattan zevk alır ,kültürden kendisine düşen nasibini alır.

Kitap okuyan insanın olaylara bakışı bile değişiktir. Hayata tek pencereden bakmaz ,kendisinin yeteneklerini keşfeder.

Okumak insana yaşam arzusu sağlar keyif verir, okumak bir tutku olur insanda insanı dinlendirir. Başka dünyaları tanıtır onların kültürlerini öğretir.

Kısacası okumanın yaşı olmadığı gibi geçmişi ve geleceği iyi değerlendirmek için okumak şarttır diyorum.

Yeni nesil kitap okumayı angarya görüyorsa bari bilgisayarın başına geçtiğinde ilk işi günlük haberleri okumalı yoksa yarışma programına katıldığında eşeğin yavrusunun sıpa olup olmadığı endişesi karşısında kendisini topluma küçük düşüreceğini bilmelidir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.