Hava Durumu

Nedir bu insanlığın suçu

Yazının Giriş Tarihi: 23.05.2022 11:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.05.2022 11:25

Nedir bu insanlığın suçu? İnsanlık tarihinin kurulduğu günden bugüne inceleyecek olursak hep ırkçı yaklaşımlarla birbirlerini yok etmeye çalışmışlar. Kuvvetlinin zayıfa yaşam hakkı vermediği gibi gücünden dolayı da sömürgeleştirerek esir bir toplum yaratmaya çalışmışlardır.

İnsanlar renklerine ve dinlerine göre köle toplumlarında esir pazarlarında alınıp satılarak yaşam boyu özgürlüğü olmadan hayatının tüm evreleri yoksulluk,fakirlik içerisinde köle olarak yaşamış. O şekilde de çoğu milletin tarih sahnesinden yok olduğunu görmedik mi?

Şimdi dikkat edin değişen ne var? Zengin ülkeler,fakir ülkeler karnını doyurabilmek için yurtlarını terk ederek ölümü göze alıp başka ülkelere yasal olmayan yollardan kaçarak bir lokma ekmek biraz da özgürlük için bir kaçışı  yok mudur?

İnsanların nerede doğdukları ailesinin kim olacağı düşünmek mümkün değil, çünkü böyle bir şeyi ne düşünmeye ne de tartışmaya imkanımız yok.

Benim çocukluk yıllarımda Rusya'da sürgün edilip gelen malakan komşularımız vardı çok dürüst ve ilkeli insanlardı.Bunlar ne yazık ki yerleştikleri yerden tekrar göç  ederek büyük şehirlerimize yerleştikleri gibi Amerika'ya Kanada'ya göç edenlerler de oldu. Bunlar kendi doğduğu topraklarda değil de doyduğu topraklar da yaşadılar.

Bizim dedelerimiz de Kafkasya'dan göç ederek geldikleri yurdumuzu mekan ettiler ve artık buradan başka yere gitmediler çünkü burası bizim zaten anavatanımızdı.

Nerede doğduklarına, kim olduklarına, cinsiyetlerine, dinlerine, etnik kökenlerine bakılmaksızın bütün insanların yaşama haklarının olduğu bir gerçektir. Zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma hakları vardır. Bu hakları korumak hepimizin sorumluluğu altında olması gerekmez mi?

Her sene Ermeniler katledildi diyen Fransız ahmakları hala dünya haritasına baktığınızda sömürgeleri vardır. Oysa ki 21 yy.da demokrasi diye yırtınan İngiltere'nin Fakland diye sömürge adaları yok mudur?

Ülkesinin kızılderili halklarını haritadan silmek isteyen barbar Amerika yok mudur?

Toplumsal cinsiyet eşitliği bir insan hakkı değil midir? Ayrımcılığa, şiddete ve diğer hak ihlallerine uğramadan yaşama hakkına tüm yaşayanlar sahip olmalıdır.

İşinden çıkıp evine giden işçinin elbisesi kirli diye arabadan indirmek isteyen şöföründe insan haklarını öğrenmesi gerekmez mi?

Eşit, adil ve onurlu bir yaşam için, insan haklarının korunması için hepimize düşen sorumlulukları bugün de hatırlatmak ve hayata destek olarak bu konuda birlikte çalışmaya her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Birlikte bir gelecek hepimizin hakkı olduğunu da bizi yönetenlerin de bilmesi gerektiği inancındayım.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.