Hava Durumu

Küçücük bir dünya hayal ettim

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2023 10:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2023 10:23

Napolyon ne diyor,

Dünya çok acı çekiyor. Ama kötü insanların şiddetinden değil, iyi insanların sessizliğinden! O zaman şikayet etmemize de gerek yok insanlar doğup büyüdükleri topraklarda işsizliğin artması sonucunda şehirlere akın etmesi neticesin de yaşam kalitesi düşmekte ve insanların yoksulluğa itilmesi yaşıyoruz.

Ben yaşama şipşirin bir köyde doğmanın şanslı insanlarından birisi olduğumu hiç unutmadım. Fakat büyük şehirlere mecbur kılınan şanssızlardan birisi de olmaktan geri kalamadım.

Köy hayatının ancak ilkokul bitinceye kadar uzadığı orta ,lise ve Üniversitenin büyük şehirlerde devam etmesi sonucunda , artık büyükşehirler de koşuşturmacaların yaşandığı koca şehir ve sırtınıza vurulan ağır yükün koşmacası değil mi hayat, oysa ki ben bütün hayatım boyunca, çocukluğumdan beridir küçücük bir dünya hayal ettim hep, yıllardır bildiğim tanıdığım içinde büyüdüğüm dünyanın yerine… Bilmiyorum belki de doğduğum şehirden ziyade hep büyük şehirlerde yaşadığımdan olsa düşünüyorum, Elde edemesem de hep bekledim bir gün orada olma ümidi ile.. Hep uzakları, sessizlikleri, her şeyden uzak olmayı hayal ettim.

Çok şanslı insanlardan birisi olduğuma hep inandım babam öğretmendi benimde öğretmenim di, hep onun gibi olmak geçti. Birçok sayısız hikayenin bir araya geldiği bir öğretmenin yeri geldiğinde umut kelimesine sığdırılamayacak kadar sevdiğim bir meslek oldu.

Öğrendiklerimi, bildiklerimi, deneyimlediğim her şeyi unutmak ve yeniden başlamak hayali aklımın bir köşesinde en taze haliyle bekliyor. ”Hayattan ne dilersin” diye sorsa birileri “hiç bir şey bilmemeyi dilerdim” sanırım.

Tıpkı kışları yağan kar ile birlikte örtülen tüm siyahlıklar gibi aklımın karanlıklarını da örtmek isterdim, bembeyaz bir örtü ile. Gözlerimize inen perde bazen kör edebiliyor hepimizi, herkes için konuşmak doğru olmaz, beni kör edebiliyor.

Tüm kazandıklarımı, başardıklarımı, sevdiklerimi, elde ettiklerimi, sağlığımı unutup demoralize ediyorum kendimi. Küçücük umutlarım ve kendi yarattıklarım olsun, elektrik olmasın, gazete ve televizyon olmasın insanın kanını donduran haberler olmasın istiyorum.

Olmasa keşke ama sanırım benim hayal ettiğim dünya bilmemek, duymamak üzerine kuruluymuş bunu düşününce yine mutlu olamayacağımı fark ediyorum üzülerek. Birileri dünyaya yeni bir nefes getirmeye çalışan bir bayana bu sabah okuduklarımı yapabiliyor ve ben sırf bunu bilmediğim için mutlu mesut yaşıyorsam neye yarar ki , midem de kocaman bir ağrı ile güne devam ediyorum ve her gün kendime telkin ettiğim ‘haberleri okuma, izleme’ uyarısını bir kez daha tekrarlıyorum.

Ama dönüp dolaşıp yine sadece bilmiyor hiçe sayıyor olmak mutluluğu ya da en azından mutsuzluğu beraberinde getirmiyor olur mu acaba ya geliyor konu…

Sanırım imkansızı istemek bu olsa gerek. Yine de ben her şeye rağmen küçücük bir dünya hayal ediyorum, kocaman tebessümlerle, meraklı gözlerle bakabilmeyi istiyorum herkese ve her şeye. Umutsuzlukları barındırmasın istiyorum bu dünya.

Toplumsal kurallar, doğrular yanlışlar olmasın, cezalara gerek olmasın. İnsanların en büyük sorunu birbirini kırmamak olsun .. Kısacası bırakında insan gibi yaşayabilelim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.