Hava Durumu

Gelin bugünü milat kabul edelim

Yazının Giriş Tarihi: 17.10.2022 10:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.10.2022 10:58

Kocaeli'de 10 gündür süren sıfır atık projesini izledik.

Çok sayıda sanatçı ve bilim insanlarının katıldıkları sempozyumları izledik ülkemizi bu kadar kirletmeye ve yok etmeye hiç kimsenin hakkı olmadığı kanaatına vardık.

Bu ülke bizim şu anda biz yaşıyoruz ama yarın bizden sonra gelecek nesiller yaşayacak onlar için temiz bir toplum yaratalım.

Her yıl üretilen gıdanın üçte biri yani 1,3 milyar ton yiyecek çöpe atılıyor. Türkiye’de üretilen meyve sebzenin en az yüzde 25-30’u daha sofraya ulaşmadan çöpe gidiyor. 15 yıl öncesine göre yüzde 60 daha fazla giysi alıp, yüzde 50 daha az süre kullanıyoruz. Her yıl, tüm dünya olarak ürettiğimiz 53 milyon ton giysinin yüzde 85’ini ya atıyoruz ya da yakıyoruz. Tek bir kot pantolon üretiminde bir kişinin ancak 10-15 yılda içebileceği kadar su tüketiyoruz.

1 litrelik bir pet şişenin üretimi için tam tamına üç litre su kullanıyoruz.

Bugün çevre dostu politikalar tüm dünyanın gündeminde ama esas güç, bireysel olarak tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmekte yatıyor. Biz, bireyler ve kurumlar olarak daha atıksız yaşamlar kurgulamak, çözümün bir parçası olmak durumundayız.

Dünyamızın her dakika kirletilerek yok edilmeğe gittiğini söylemesek olmaz diye düşünenlerdenim.

İnsan olarak yarattığımız  kirliliği denizlerimize, ovalarımıza, şehirlerde ki  kaldırım taşlarına kadar taşıdık. Bu kadar sorumsuzluk karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Gördük ve yaşadık pandemi döneminde adam gözümüzün önünde yüzünde ki maskesini çıkarıp sokak ortasına atıyor, kardeşim ne yapıyorsun insan sağlığı ile oynadığın gibi birde çevreyi kirletiyorsun dedik mi nerede ise sopa yemediğimiz kalmadı mı?

Sonbaharın gelmesi ile deniz mevsimi sona erdi ama şimdi de mangal dönemi başladı.

Pikniği poşetlerle dolu dolu gidiyoruz maşallah piknikte her şeyi yediğimiz için geriye elimizi kolumuzu sallayarak geliyoruz.

Bu kadar vurdum duymazlık olmaz inanın piknik yapacak temiz yer bulmak artık 'yok' denecek kadar az!

Ne oldu bu topluma? Neden kendi kendimizi yakıyoruz?

Kıtaların artık bir çöp dağına dönüştüğü kesin denizlerde artık balıklarda meydana gelen ölümlerin büyük çoğunluğu kirlilik değil mi?

O güzelim Marmara Denizini bitirmedik mi?

Geçen yıl Marmara Denizi'nde müsilaj belasıyla karşı karşıya kalmadıkmı artık denizlerde kirlilikten oksijen bitmek üzere balık ölümleri karaya vurmadı mı?

Deniz suyu ölçümleri alınarak nerede denize girebiliriz raporları yayınlanmaya başladı koskoca İstanbul'da mavi bayrak alan plaj sadece şile'de iki tane  başka yok.

Utandık mı? Yok! Yine de yapmaya devam ediyoruz.

Ama halkımız halen sabahları yemek tarifleri, öğleden sonraları da kocasından başka insanlara kaçan programlardan başka şeye ilgi duymuyor.

O zaman demek ki eğitimde bir aksaklık var. Bizler çocuklarımızı iyi eğitmiyoruz. Okullardaki ders konularını değiştirmek lazım gelmiyor mu?

Denizlerimize o kadar atık attık ki yaşadığımız şehirlerin lağımlarını kattık ki şimdi 'nerede yüzeceğiz' diye kıvranmaya başladık.

O zaman bari bugünü milat kabul edelim.

Gelin, çevremizi temiz tutalım! Sokakta giderken yerlere tükürmeden, elimizdeki çöpleri yere atmadan, sağlıklı bir toplum yaratmak o kadar zor değil.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.