Hava Durumu

Dünya bu yükü kaldıramıyor

Yazının Giriş Tarihi: 10.10.2021 03:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.10.2021 03:18

Pandeminin oluşturduğu kirliliğini bile denizlerimize, ovalarımıza, şehirlerde kaldırım taşlarına taşıdık. Bu kadar sorumsuzluk karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Adam gözümüzün önünde yüzünde ki maskesini çıkarıp sokak ortasına atıyor, kardeşim ne yapıyorsun insan sağlığı ile oynadığın gibi birde çevreyi kirletiyorsun dedik mi neredeyese sopa yemediğimiz kalıyor!

Pikniği poşetlerle dolu dolu gidiyoruz maşallah piknikte her şeyi yediğimiz için geriye elimizi kolumuzu sallayarak geliyoruz. Bu kadar vurdumduymazlık olmaz. İnanın piknik yapacak temiz yer bulmak artık yok denecek kadar az! Ne oldu bu topluma? Neden kendi kendimizi yakıyoruz?

Kıtaların artık bir çöp dağına dönüştüğü kesin denizlerde artık balıklarda meydana gelen ölümlerin büyük çoğunluğu kirlilik değil mi? O güzelim Marmara Denizi'ni bitirmedik mi? Müsilaj var diye şimdi de balık tüketmiyoruz!

Neden? Deniz kıyısında otururken yediğimiz artıkları denize atmasaydık; yatta, kotrada, pislikleri denize akıtmasaydık, inanın bugün denizlerimiz pırıl pırıl olacaktı.

Bakın Norveç'te karaya vuran bir balinanın midesinde 30 torba plastik atıkları çıkarmışlar. Acaba bu balina karaya niye vurdu belli olmuyor mu?

Bilim insanları bu dünyayı o kadar kirlettik ki; bir bu kadar daha yaşasak temizlenmesi zor olduğunu her panelde açıklıyorlar. Ama maalesef o açıklamalar  televizyonlarda hiç kimsenin umurunda olamadan gelip geçiyor.

Ancak halkımız halen sabahları yemek tarifleri, öğleden sonraları da kocasından başka insanlara kaçan programlardan başka şeye ilgi duymuyor.

O zaman demek ki eğitimde bir aksaklık var. Bizler çocuklarımızı iyi eğitmiyoruz. Okullardaki ders konularını değiştirmek gerekmiyor mu?

Denizlerimize o kadar atık attık ki; yaşadığımız şehirlerin lağımlarını kattık ki, şimdi nerede yüzeceğiz diye kıvranmaya başladık! O zaman bari bugünü milat kabul edelim gelin çevremizi temiz tutalım. Sokakta giderken yerlere tükürmeden, elimizdeki çöpleri yere atmadan, sağlıklı bir toplumu yeniden oluşturarak, 30 bini aşan Koronavirüse de meydan okuyarak, temiz toplum olmaya ne dersiniz?

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.