Hava Durumu

Çocuklarımızın bayramı

Yazının Giriş Tarihi: 22.04.2023 09:43
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.04.2023 09:43

Neden "Atatürk dünya lideri" denildiği zaman oturup iki dakika düşünseniz neden olduğunu anlayacağınız kesin.

Dünya devletleri bir milleti yok etmek için adete birlik ve beraberlik içinde ama unuttukları tek şey var ki bu ülkenin 15'lik delikanlıları, Fatma Anaları, Gülsüm Bacıları var... Onlar ne gönderden bayrağı nede minareden ezan sesini kesmezler!

Böyle bir milletin başında bir de koca bir den sarı saçlı mavi gözlü Atatürk gibi de lideri var. O lider ki dünya devini yendikten sonrada 1923'ten 1938'e kadar geçen sürede de bir milletin makus talihini bir kez daha yenmiş ülkeyi baştan başa demiryolu ağlarıyla çevirdiği gibi fabrikalar kurmuş, bu da yetmemiş gençliğe bu ülkeyi emanet ederek onlarda ayrıca 19 Mayıs bayramını hediye etmiştir.

Tabiki çocuklarımızı da unutmayarak onlara dünya da tek kutlanan çocuk bayramını hediye etmiştir.

Bi eğitimci olarak yıllarca bu bayramlara iştirak ettik çocuklarımızla beraber kutladık o zaman ülkede tek televizyon vardı. TRT ve onun unutulmaz sunucusu Halit Kıvanç'la 23 Nisan programları yapılır halkta bunu seyrederdi. Hatta TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği 1979 yılından itibaren yapılan ülkemizin en bilinen etkinliği olmuş ve buna dünya çocukları katılım sağlamış ve o katılanlar şimdi ülkelerinde bizden olumlu yönlerimizle bahseden kültür elçileri gibidirler. Çocukların kalbine girmek bu yönüyle şenliğin çok kıymetli bir sonucu olmuştur.

 Ne oldu bu Uluslararası 23 Nisan çocuk şenliğine diye arkadaşlarımı aradım; onlarda bilmiyoruz galiba İstanbul’da yapılacakmış diyen oldu. Hatay’da yapılacakmış diyen oldu ama biz çocukları hiç görmedik dediler. Oysa yüzlerce otobüs çocuk, önce Ankara’nın Büyük millet meclislerini, müzeleri, önemli parklarını ve en önemlisi küçük çekimler için TRT stüdyolarını gezerler sonra şenliğin yapılacağı il varsa oraya giderlerdi. Anladım ki bu sene 23 Nisan Uluslararası çocuk şenliği İstanbul'da yapılacakmış.

Yapılan kültürel organizasyonları uluslararası kuruluşlara ve katılımcılara kabul ettirebilmek yıllar alan bir iştir. Çanakkale bunu Truva festivalinden bilir. Aksatılmaya hiç gelmez. Sonra iki katı emek verseniz katılımcıları oluşturamazsınız. 23 Nisan Uluslararası Çocuk şenliğini sürdürmek zorundayız. Liyakatsiz bürokratların tasarrufuna bırakılamayacak kadar dev tanıtım ve kültür organizasyonlarına ülkemizin eskisinden çok ihtiyacı var.

Böyle bir hata yapan kişilerden hesap sorulmak zorundadır.

Tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.