Hava Durumu

Çocuklarımız okula döndü

Yazının Giriş Tarihi: 20.11.2023 10:43
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 10:43

Eski bir eğitimci olarak şu anda öğretmen ve öğrencilerimizin heyecanını fazlası ile yaşamaktayım. Tabi ki kolay değil 30 yıl boyunca onlarla uğraşıp Milli Eğitim Bakanlığı'nın her yıl değişen programları doğrultusunda yaz boza dönen bir eğitim camiasının bir ferdi olarak yaşadık ve onları da uygulamaya koyduk.

Ama gelin görün ki ben bu ara tatili pek tutmadım okula daha yeni ısınan çocukları tekrar sokaklara geri göndermek onlara fayda değil zarar vereceği kanaatindeyim. Milli Eğitim Bakanlığı gelen bakana göre değil devlet politikası ile belirlenmelidir. Bir bakan gelir Almaca dersini kaldırır öğretmenleri Türkçe öğretmeni yapar, başka bakan gelir yeniden ders olarak koyar.

Öğretmenlik öyle kolay bir meslek dalı değildir. Karşısındaki insandır onun beynini nakış işlercesine işleyerek vatanına ailesine iyi bir birey yetiştirmenin telaşı içerisindedir.

Unutmayalım ki, o taze beyinler milli ve manevi değerler doğrultusunda Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı birer vatan evladı olarak, milletin istikbalinin teminatı olarak yetiştirilmesi  için ellerinden gelen özveriyi verdiklerin hazzını yaşayan öğretmen ve evde de böyle güzel yetişmiş bir evladıyla gurur duyan evebeynler olacaktır.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı çocuklarımızın ara tatilin bitmesi sonucu okulla buluşmaları çocuklarımız için çok değerlidir...

İlim ve fenle dolu beyinler yetiştirmek için çok gayret göstermeliyiz. Çünkü bu çocukların geleceği sizlerin omuzlarındadır. Milli Eğitim yetkililerinin genel değerlendirmelerini sık sık yaparak aksayan yönlerde öğretmenlere ışık tutarak onların verimli olmalarını sağlamalıdırlar.

Demokrasi ve Cumhuriyetin önemini çocuklarımızın beyinlerine iyi bir şekilde vurgulanmalıdır…

Devletimizde eğitim faaliyetlerinin devlet tarafından denetlenmesinin Anayasal bir sorumluluk olduğunu unutmadan Anayasamızın 42. Maddesi Eğitim ve öğretim çalışmaları devletin denetim ve gözetimi altında yapılır denmektedir, maddesini unutmadan oto kontrol sistemini çalıştırmaktan geri durmamalıdır.

Sonuç olarak okul öncesi eğitimden, yetişkin eğitimine kadar değişik amaç ve işimler altında yapılan ülkemizde ki tüm eğitim faaliyetleri devlet tarafından kontrol altına alınmalıdır. Burada bir sözde velilerimize gelmelidir. Kayıt yaptırırken okula gidip bir daha uğramadıkları okullarından çocuklarının getirdikleri karnede neden zayıfın var diye kızmamalıdır, biz nerde hata yaptık diyerek önce kendilerini sorgulamalıdırlar. Çünkü eğitim bir sac ayağı gibidir. Öğretmen, veli, öğrenci üçlüsüne şimdi birde rehberlik servisi eklendi ki bunlarla  iş birliği yapıldığı takdirde öğrencimizin başarısının artacağı da kesindir.

Öğretmende velinin öğrenciyle ilgilendiğini gördükçe çalışma hızını daha da artıracağı kesindir. Çabanın olmadığı yerde başarı beklemekte olmayacağı kesindir.

Bu vesile ile tüm öğretmen ve öğrencilerimizin başarılı bir geçirmeleri dileği ile saygılarımı sunuyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.