Hava Durumu

Bu millet her şeyi yapar

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2023 10:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.02.2023 10:31

Düşünün ki Mondros Mütarekesi ile işgal altına alınan Osmanlı Devletinde askerler terhis edilmiş işgal kuvvetleri yurdun hemen hemen her köşesinde işgale başlamıştı.

Fakat beklemedikleri bir şey olmaya başladı. 1919 yılında Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Havza’da yanına Sıtkı Hocayı da alarak Amasya, Erzurum ve Sivas'ta kongrelerini yaparak Ankara’dan kurtuluş mücadelesini başlattı.

Maraş’ta sütçü imam, Maraş’ta Şahin bey ve daha nice kahramanlar işgal kuvvetlerine direniş başlatmadılar mı?

Bitti dedikleri Osmanlı devletinin yerine Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran bu millet savaş sonucunda kalan 13 milyon nüfusu ile Türkiye’yi baştan başa demir yolları ağıyla örmedi mi?

Yurdumuzun çeşitli yörelerine fabrikalar kurulmadı mı. İşte bu kadim millet savaştan çıkan bu zorluklardan sonra uğradığı bu tabii afetten kurtulamayacak mı?

Bakın dün televizyonların yaptığı ortak yayında iktidarından muhalefetine tüm liderler bu kampanyaya iştirak ederek milletle beraber bölgedeki afete uğrayanların hayata dönüşünü sağlamak için ellerini taşın altına koymaya başladılar.

Yurt içi bağışları ile yurt dışı bağışları yağmur gibi yağmaya başladı.Türkiye, son yüzyılın en büyük deprem felaketlerinden biri olarak gösterilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin açtığı yaraları sarmak için seferber oldu. Bu büyük felaketle ilgili şirketler kampanyalar başlatırken, Sivil Toplum Örgütleri kapsamlı bir yardım seferberliği başlattı.

İşte bu süreçte yapılan yardımlar ve alınan aksiyonlar...

Depremin hemen ardından kan bağışı çağrısı yapan Türk Kızılay’ın yaptığı açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ilde farklı noktalara aşevi, mobil mutfak ve ikram araçları yerleştirdikleri görüldü.

Kızılay, 4 bini profesyonel, 14 bini gönüllü olmak üzere 18 bin personeliyle deprem bölgesinde çalışmaya başladı. Afad her türlü desteğini sağlamaya başladı. STK lar bölgeye yardım için akmaya başladı.

Demek ki şunu gördük tüm belediyeler tırlarla yiyecek ve içecekleri seferber ettiler. Depremzedeler belediyelerin kuruluşlarına yerleştirilmeye başladı.

Onun için ben hep şunu demişimdir. Bu millet yardımı sever komşusu aç sa ona yardım etmeden uyumaz biz bu afetinde üstün den geleceğiz. Buna olan inancım tamdır.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.