Hava Durumu

Benim rol modelim öğretmenimdi

Yazının Giriş Tarihi: 23.02.2023 10:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.02.2023 10:00

Bir eğitimci ailenin çocuğu olarak baharın müjdecisi olarak 1 Mayıs’ta dünyaya gelmişim.

Daha ilkokul sıralarında babamın da öğretmen olması nedeniyle bu mesleğe karşı ilgili olmaya başlamış sonuçta da mesleği gerekleri olan okulları bitirerek mezun olduğum liseye atanmış orada öğretmenlik ve idarecilikle doğduğum toprakların çocuklarına katkı sunmaya başlamanın keyfini çıkarmışımdır.

Bu nedenle öğretmenlik mesleği   kişilik gelişiminin eğitime yansıması olarak öğrencilerinin kişilikleri üzerinde değer­lendirmeler yapmada çok önemli bir faktör olmuştur.

Bununla birlikte, öğrencilerin içlerinde bulunduğu kişilik gelişimi dönemlerinin özelliklerini bilmek, öğretmenlerin öğrencilerini anlamalarını daha kolaylaştıracaktır. Bu nedenle yıllardır söylediğimiz kuraldan hiç çıkmamamız gerekiyor.

Nedir bu sistem?

Okula kaydettiğimiz çocuğumuzu sık sık kontrol edebilmek için okulda rehberlik servisi sık sık ziyaret edilerek çocuğun gelişiminin nasıl olduğu kontrol edilmelidir.

Eğitimci olarak yaşamım boyunca haksızlığı sevmedim. Çünkü karşımda yaşamını yönlerdiğim öğrencilerim vardı. Eğer haksızlığa ödün verseydim o zamanda kendimi inkar etmiş olurdum. Ben hayatımdaki insanları gülümseyerek ağırladım ve gülümseyerek uğurladım.

Bu gezegende milyarlarca insan var ve çoğu  kendi seviyelerinde sevgi titreşimleri içindeler…İnsanoğlunun  çeşitli uğraşları vardır. Örneğin günün yorgunluğundan sonra uykuya aşırı istek duyar. Sabah  kalktığında yaptığı ilk iş temizliktir, elini yüzünü yıkar, dişlerini fırçalar ve güzel bir kahvaltı ile güne başlar.

Bazıları kahve ve sigarasını içer, kimileri çayını yudumlar, fakat insan oğlunun şikayetleri hiç bitmez; ya başı ağrır, ya boynu tutulmuştur. Mevsime göre ya griptir, ya da nezle.

Öğrencinin rol modeli ise öğretmenidir onun tüm hareketlerini kontrol ederek ona benzemeye çalışmak öte bir şey değildir. kendime rol model olarak seçmiştim.

Ben mesele öğretmenim rahmetli Turan Kılıç’ı kendime rol model olarak seçmiştim. Bu nedenle eğitimcilere sormak lazım ama gel gör ki, bu öğretmenimiz en azından pandemi döneminde izledik, gördük. Ben aşı olmam diyerek çocukların aşıdan kaçmasına neden olmadılar mı?

Oysa ki senin bu hareketin sonucunda acaba kaç kişi aşı olmayarak hayatını kaybetti.

Buradaki sorumsuzluğunu nasıl açıklayacaksın?

Sen bu ülkenin ışığı olduğunu unutmayacaksın! Sen okuttuğun çocuğun rol modelisin, sen aşı olmazsan o çocuk sana nasıl güvenecek? Senin anlattığın eğitimi ne kadar önemseyecektir?

Onun için lütfen Atatürk’ün öğretmene verdiği değeri unutma!

Bu ülkenin geleceği ile oynama demekten de kendimi alamıyorum...

Bu vesile ile hayatını kaybeden tüm öğretmenlerime Allah'tan rahmet yaşayanlara da sağlıklı ömür diliyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.