Hava Durumu

Seçmen

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2023 08:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2023 08:34

2023 yada başka bir tarihte yapılacağı sürekli tartışılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem milletvekili genel seçiminin akıbeti sürekli merak edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin yaptığı açıklamada, “Biraz önce, anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle, 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum. Buna göre, inşallah iki ay sonraki ilk pazar günü olan 14 Mayıs 2023 tarihinde milletimiz, cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir” dediği andan itibaren partiler seçim için çalışmaya başladılar.

O andan itibaren yani 10 mart 2023 tarihinden sonra seçimin tarihi ile ilgili tartışmalar kesilince iktidara gelmek gibi bir niyeti olan tüm siyasi partiler bu sefer YSK başkanının ilan edeceği “Seçim takvimini” beklemeye başladılar.

Bizde milletvekili adaylık başvurumuzu seçim kararının alınmasından 10 gün sonra yani 24 mart tarihinde Ankara’ya giderek başlatmış olduk.

O gün itibarı ile seçime katılacak olan tüm siyasi partiler önce adaylık başvurusunu aldılar aday adaylık başvurusu tamamlandıktan sonra bu kez “partiye sızmalar olur “endişesi ile çok sıkı bir güvenlik soruşturması yaptılar, yapılan bu güvenlik soruşturması sonrasında hatırı sayılır miktarda aday adayının dosyası iade edildi.

Aday adaylığı sürecinin tamamlanmasından sonra gözler bu kez adayların kimler olacağına çevrilmişti ki 09 nisan 2023 tarihinde partilerin tamamı aday isimlerini kamuoyu ile paylaştılar.

İşte 09 nisan tarihi itibarı ile siyasi partilerin adayları bulundukları seçim bölgesinde SKM’lerin kendileri ile ilgili yaptıkları program çerçevesinde partilerine bir oy daha kazandırmak kazandırırken de kendilerini tanıtmak adına müthiş bir yarış içerisine girdiler.

Adaylar bu şekilde hummalı bir saha çalışmasına başlarken başta Cumhurbaşkanı adayları olmak üzere siyasi partilerin genel başkanları da bazı günler iki bazı günlerde üç şehir merkezinde miting yaparak kendilerini ve partilerini seçmene anlatmaya başladılar.

İşte yapılan bu kadar çalışmanın ortaya konulan bunca performansın kime faydasının olacağı, bu anlatılanların ne kadar seçmen tarafından dikkate alınacağı 14 mayıs Pazar akşamı sandıklar açıldığında belli olacak.

Geçmiş seçimlerde aile bireyleri genellikle seçimden bir gün önce aldıkları karar uyarınca çoğu kez tek bir siyasi partiye oy verebiliyorlardı ancak dünya ile birlikte bizim ülkemizde de değişen hayat şartları aile içerisinde olsa bile her seçmeni başka bir siyasi partiye oy vermeye yönlendirdi.

Seçmen pazar günü sandık başına giderek gönlündeki siyasi partiye ve o siyasi partinin genel başkanına oy kullanacak, Bize çok partili siyasi hayata geçtiğimiz 1950 yılından itibaren seçmenin o şaşmaz terazisinden çıkan tercihe saygı duyacağız.

Sandıklar açıldığında netice ne olursa olsun dünyanın sonu olmayacağı muhakkak, dolayısı ile bu zamana kadar olduğu gibi pazar günü de seçmenin yanlış yapmayacağını günler aylar boyu düşündükten sonra kararını vereceğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Sonuçlar şimdiden hepimize hayırlı olsun.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.