Hava Durumu

Körü körüne karşıtlık

Yazının Giriş Tarihi: 05.04.2023 10:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.04.2023 10:09

14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi öncesi siyasi partilerin aday adayları da nerede ise eksiksiz bir şekilde sahada kendilerini ve partilerini anlatmaya başlamış durumdalar.

Bizde siyasi partilere mensup aday adayları ile birlikte yaklaşık 15 gündür sahada bir taraftan diğer tarafa koşturup duruyoruz. Sabah erken saatlerde başlayan ziyaret trafiği gece yarılarına kadar hatta sahur vaktine kadar devam ediyor.

Sahada her siyasi parti kendi propagandasını anlatmak adına aday adaylarının koşuşturmacası sırasında son derece ilginç görüntüler dikkat çekiyor. Partisini anlatmak kendisini daha öne çıkartacak fikirleri anlatmak adına vatandaşın arasına giren siyasetçi için sahanın hiçte kolay olmadığını söylememiz gerekiyor.

Aday adayı partisini anlatabilmek adına kalabalıklar arasına girdiğinde bazen yüzlerce binlerce insanla karşı karşıya kalabiliyor, elini uzatıyor seçmende o andaki psikolojisine göre kendisine uzatılan eli bazen son derece sıkı bir şekilde bazen de öylesine tutuyor.

Birde siyasetçinin uzattığı ele kayıtsız kalan elini uzatmayan ve siyasetçinin “-Kardeşim oy vermeyeceksen verme ancak sana uzatılan eli tutmamak nedir?”  diye sormak durumda kalıyor.

Böyle bir olumsuzluğa biz de birkaç kez denk geldik. Daha 30 yaşlarında muhtemelen bir üniversite bitirmiş ancak muhtemelen ilgi duymadığı yada sevmediği bir parti geldiğinde muhatabına elini bile tutmaktan imtina etmek nasıl bir anlayıştır? doğrusu merak ediyoruz.

Bizim karşıtlığa bir diyeceğimiz yok! Herkesin gönlünde bir siyasi parti olabilir, Vatandaş o siyasi partiyi çok sevebilir sevdiği partinin iktidara gelmesi adına gece gündüz demeden mücadele de verebilir.

Ancak kendi partisi, kendi dünya görüşünü her platformda savunan birisinin karşısındakinin dünya görüşüne de saygı duyması onunda kendisi gibi partisini iktidar yapma arzusu olduğunu düşünmesi gerekiyor.

Sürekli belirtiyoruz seçimler gelir geçer. Dün başka bir siyasi fikir iktidarda olabilir, bugün başka bir siyasi parti yönetimde söz sahibi olabilir, yarın hiç kimsenin tahmin bile edemeyeceği bir dünya görüşüne mensup bir siyasi parti iş başına gelebilir.

Ancak bizim hayatımız çevremizdeki insanlar ile birlikte yaşadığımız zaman zarfında devam edecek, Hemen yanı başımızdaki komşularımızın düğünlerine, cenazelerine katılacağız, onlardan bir gece yarısı tuz yada ekmek isteyeceğiz.

Sırf siyaset adına karşımızdakini öteleştirmek bunu yaparken de düşmanca bir davranış sergilemek yaşadığımız bu yüzyılda hiç birimize herhangi bir kazanç sağlamaz.

Karşımızdakini sevmesek bile saygı duymak lazım..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.