Hava Durumu

Kazanacak aday

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2023 11:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2023 11:35

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimine sayılı günler kaldı. Her ne kadar aynı gün TBMM’de görev yapacak 600 milletvekili de belirlenecek olsa da merak edilen konu Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı?

Biz bu yazıya başladığımız anlarda Perşembe günü saat 15.00’te toplanan millet ittifakına mensup siyasi partilerin liderlerinin katıldığı toplantı sona ermiş ve 6 liderin ortak imzası ile “Nihai karar 06 mart pazartesi günü verilecek” şeklinde açıklama yapılmıştı.

Çok partili siyasi hayata geçtiğimiz 1950 yılından itibaren Türkiye’de çok sayıda seçim yapıldı.

Seçimler sonunda TBMM’deki vekiller değişti, yeni başbakanlar, yeni Cumhurbaşkanları görev yaptı.

Ancak 14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimde bir noktada var olan rejimin değişmesi yada devam etmesi adına her zamankinden daha önemli bir referandum yapılacak.

6 siyasi partinin çok uzun bir süredir defalarca kez bir araya gelerek yapılacak seçimde iktidara geldiklerinde takip edecekleri yol haritası ile ilgili yapacaklarının tamamını zaten geçtiğimiz ay kamuoyu ile paylaşmışlardı.

Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ile ilgili olarak başından beri İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’inBen başbakan olacağım” diyerek feragat etmesi sonucu geriye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABBB Başkanı Mansur Yavaş isimleri kalmıştı.

Ekrem İmamoğlu’na açılan dava bilindiği gibi kendisini Cumhurbaşkanı adaylığında biraz geriye düşürdü. Mansur Yavaş’ın da başından beri “Ben Genel başkanımın rızası olmadan aday olmam” şeklindeki açıklaması ibrenin büyük oranda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na dönmesine vesile oldu.

Şu ana kadar yapılan 12 toplantının tamamına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Kazanacak aday” tanımı damga vurdu. Bunda tüm ülke genelinde  Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğluile daha kolay kazanılır” şeklindeki geri dönüşlerin önemli bir yer tuttuğu da bilinen bir gerçek.

Geldiğimiz noktada “dağıldı-dağılacak” denilen Millet İttifakı'nın her zamankinden daha fazla birbirine bağlı olduğu anlaşılamayan noktaların çok ama çok az olduğu her toplantı sonrası üzerine basa basa vurgulandı.

Millet İttifakı'na mensup 6 siyasi partinin genel başkanı 6 Mart pazartesi günü saat 14.00’te SP Genel başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek ve belki tesadüf belki bilinçli bir şekilde aday açıklanacak.

Bilindiği gibi 14 Mayıs Pazar günü seçmen 13. Cumhurbaşkanını seçecek, bu nedenle 13. Cumhurbaşkanı adayının 13. Toplantıda açıklanacak olması sanırız “tesadüf” diye geçiştirilemez kanaatindeyiz.

Millet İttifakı'na mensup 6 siyasi partinin ortak söylemi olan “açıklayacağımız isim Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak” ifadesinin 13. Toplantıda hayat bulması sanırız daha önceden düşünülmüş harika bir süreç yönetimi olsa gerek.

Pazartesi gününe sayılı saatler kaldı.

Cumhur İttifakı'nın adayı zaten belli. Pazartesi günü yada Pazartesi'den birkaç gün sonra Millet İttifakı'nın adayının da netleşmesi ile birlikte sıra partilerin TBMM’de görev yapacak 600 milletvekilinin belirlenmesine gelecek.

Mart ayı boyunca siyaseten nefes nefese kalacağımız günlerin eşiğindeyiz.

Bekleyelim görelim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.