Hava Durumu

Hoş geldin Ramazan

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2022 12:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2022 12:33

11 ayın sultanı olarak kabul ettiğimiz hem ruhumuzu hem bedenimizi dinlendiren bir Ramazan ayına daha bugün itibarı ile “merhaba” diyoruz.

Pandemi dolayısı ile geçtiğimiz yıl daha önceki yıllardan değişik bir ramazan yaşadığımızı hepimiz biliyoruz, Sağlık önlemleri çerçevesinde teravih namazları kılınmaması da bir noktada normal karşılandı ancak insanın en yakınında bulunan başta anne babası olmak üzere dostları ile akrabaları ile arkadaşları ile bir araya geldiği o muhteşem iftar sofraları da pandemi dolayısı ile yapılamadı.

Yerel yönetimlerin sadece siyaset adına nerede ise her akşam yerleşim merkezlerinin bir mahallesinde oluşturdukları toplu iftarlar pandemiden öncede hem toplum nezdinde tepki çektiğinden hem de ekonomik gerekçeler yüzünden zaten kaldırılmış durumdaydı.

Çoğumuz farkındayız bugün “merhaba” dediğimiz bu ramazan ayında eskisi kadar “erzak kolisi de” yok, her ne kadar yöresel dernekler ve bir kısım belediyeler kısmı erzak kolileri dağıtsalar da bunun yerine her isteyenin istediği temel gıda ürünlerini alabileceği alışveriş kuponları daha fazla.

Pandemiden önceki ramazanları hatırlıyoruz, Daha çok eş-dost ile yapılan iftar sonrasında bir kısım teravih namazına gidiyor, namaza gitmeyen kitlelerde iftarda bol miktarda tükettikleri yemeleri hazmedebilmek adına iklim şartlarına göre kapalı yada açık alanlarda nerede ise sahura kadar sohbet ediyorlardı.

İçerisinde bulunduğumuz ramazan ayında eskiden olduğu gibi yine iftar sonrasında teravih namazına gidenler olacak, teravih sonrasında arkadaşları ile bir arada olma yöntemini seçenlerinde olacağını düşünüyoruz.

Ancak pandeminin acımasız koşullarında çok büyük sıkıntılar çeken en yakınındakilerini pandemi dolayısı ile toprağın kara bağrına gömen milyonlarca vatandaşın en azından bu ramazanda eski ramazanlar gibi rahat ve serbest davranacaklarını hiç sanmıyoruz.

Bilindiği gibi açık alanlarda maske kullanımının serbest bırakılmasının üzerinden fazla bir zaman geçmedi, maske kullanımı açık alanlarda serbest bırakılmasına rağmen kapalı yerlerdeki maske kullanımı halen devam ediyor.

Bu psikoloji ile içerisinde bulunduğumuz ramazan ayının da geçen yıldaki şartlar gibi olacağını düşünüyoruz, Pandeminin ağır koşullarından henüz çıkmış ancak o zor psikolojinden henüz sıyrılamamış milyonlarca vatandaşımız gibi bizde bu ramazanı fazla kalabalıklara karışmadan geçirmeyi düşünüyoruz.

Bugün “merhaba” dediğimiz mübarek ramazan ayının tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyoruz, Birlik ve beraberlik duygularının en üst noktada yaşandığı bir ay sonrasında pandeminin etkisinin tamamen ortadan kalkmış bir iklimde hayatımıza kaldığımız yerden devam etmek hepimizin ortak beklentisi.

Allah tuttuğumuz oruçları yaptığımız ibadeti kabul etsin..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.