Hava Durumu

Hazine yardımı

Yazının Giriş Tarihi: 14.09.2021 12:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.09.2021 12:51

12 Eylül 1980 ihtilali sonrası yeniden demokrasiye geçişte o gün siyasi gücü elinde bulunduranların “yönetimde istikrar” adına koydukları ucube yüzde 10’luk oy barajı aradan geçen 40 yıla rağmen kaldırılmadı. Seçim öncesi yüzde 10’luk oy barajından şikayet eden partilerin tamamı seçimi kazanınca “biz geçtik diğer partilerde çalışsın geçsinler” diyerek baraja dokunmadılar.

Sonraları bilindiği gibi bir anda “partilere hazine yardımı” adı altında bir adım atıldı. Genel seçimde barajı aşan daha sonra yüzde 7  en sonunda da yüzde 3 alan siyasi partilere de hazine yardımı yapılması kararlaştırıldı.

Hazine yardımı partilere ocak ayında yapılıyor ve İlgili bakanlık tarafından partilerin hesaplarına para yatırılıyor, yani bir sabah kalkıyorsunuz partinizin hesabına akla hayale ziyan trilyonlarca lira yatırılmış.

İçerisinde bulunduğumuz yıl AK Parti, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti’ye toplam 481.8 milyon lira Hazine yardımı yapıldı Yardımın 209 milyonu AK Partinin kasasına gitti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM'ye sunulan 2021 yılı bütçe yasa teklifiyle siyasi partilere yapılacak devlet yardımlarının toplam tutarı netleşti. Siyasi Partiler Kanunu gereği AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'ye, en son 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde aldıkları oy oranlarıyla bağlantılı olarak toplam 481 milyon 790 bin lira Hazine yardım ödendi.

Nakit ödeme geçtiğimiz Ocak ayının 10'una kadar 5 partinin hesabına geçti. Önümüzdeki yıl sürpriz bir erken seçim kararı alınırsa Hazine desteği 3 katına çıkacak.

Yasa gereği en son yapılan genel seçimlerde yüzde 10 barajını aşan tüm siyasi partilere genel bütçe gelirlerinin 5 binde 2'si oranında devlet yardımı yapılıyor. Bunun dışında yüzde 10'luk barajın altında kalan ancak yüzde 3'ten fazla oy alan partilere de bu hesabın dışında, en düşük yardımı alan siyasi partinin oy ora­nıyla orantılı olarak yardım yapılıyor.

Bütçe teklifine göre, 2021 yılında genel bütçe gelirleri 1 trilyon 82 milyar 29 milyon lira oldu. Bu gelir tahminiyle barajı aşan AK Parti ,CHP, HDP ve MHP'ye toplam 432 milyon 811 bin lira devlet yardımı verildi.

Bu yardımın 209 milyon 304 bin liralık kısmı AK Parti'ye aktarıldı. Yardımın geri kalan 111 milyon 369 milyon lirası CHP'ye, 57 milyon 550 bini HDP'ye, 54 milyon 588 bin lirası da MHP'ye verildi..

Siyasi Partiler Kanunu gereği, yüzde 10 barajının altında kalıp yüzde 3'ten fazla oy alan İYİ Parti'ye ise en düşük yardımı alan siyasi parti olan MHP'nin aldığı yardım tutarına orantılı olarak ayrıca bütçeden para ödendi. Yapılan hesaplamalarına göre İYİ Parti'ye devlet yardımı 48 milyon 979 bin lira oldu.

Bu ödeme için bütçeye ayrıca ödenek konuldu.

Bu yıl siyasi partilere toplamda 419 milyon 415 bin lira devlet yardımı sağlandı. Ocak ayında partilerin hesabına yatan yardımların;

182.2 milyon lirası AK Parti'ye,

96.9 milyon lirası CHP'ye,

50.1 milyon lirası HDP'ye,

47.5 milyon lirası MHP'ye

42.6 milyon lirası da İYİ Parti'ye verildi.

Partilere ödenen paraların miktarında ve tarihlerde yanılma payımız olabilir, Yanlış yazdığımız rakamlar için daha şimdiden partilerden ve ilgili bakanlıktan özür dileriz ancak rakam ne olursa olsun bu durumun artık vicdanlara ağır hasar verdiğini de söylemek durumundayız.

Dünya’da bizden başka partilere hazine yardımı yapan bir ülke olup olmadığını bilmiyoruz, Ancak seçime katılan daha doğrusu katılmak isteyen yeni kurulmuş bir siyasi partinin yukarıda isimlerini yazdığımız hazineden trilyonlar alan siyasi partiler ile nasıl yarışacaklarını da inanın bilmiyoruz.

Bir taraftan haktan hukuktan adaletten bahsedeceğiz diğer taraftan hazineden  trilyonlar alan siyasi partiler ile üyelerinin aidatları ile ayakta durmaya çalışan partileri yarıştıracağız.

Hadi canım sende...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.