Hava Durumu

Hayatı kolaylaştırmanın yolu..

Yazının Giriş Tarihi: 27.04.2022 11:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.04.2022 11:33

Son dönemlerde siyaset dolayısı ile hayatımızın nasıl zorlaştığı herkesin malumu, kimsenin kimseyi duymadığı, duysa da anlamadığı daha doğrusu anlamak istemediği son derece zor bir süreçten geçiyoruz. Bu kadar zorluktan insan ilişkilerinin de etkilendiği muhakkak, en temel kuralları bile hiçe saydığımız “Kurallara uymak lazım ama ben hariç” anlayışı tutunmaya çalıştığımız bu hayatı çok büyük bir çoğunluğa zindan ediyor.

Ömür geldi geçiyor, dünya ülkelerinin kendi vatandaşlarının rahatı için eğitimde, kültürde, tarihte, felsefede yeni arayışlara doğru yönelirken biz halen daha vatandaşlarımıza “yerlere tükürmeyin, kırmızı ışıkta geçmeyin” ikazlarını yapmakla ömür tüketiyoruz.

Artık bizi şaşırtacak olağanüstü davranışlardan vazgeçtik, bizi üzmeyecek, kederlendirmeyecek hatta kısa süreli sevinçlere doğru götürecek ufak tefek dokunuşları bile büyük bir sempati ile kucaklamak durumunda kalıyoruz.

“Acaba karşı karşıya kaldığımız tüm bu kötülüklere müstehakmıyız.?” diye düşürürken bir arkadaşımızın sosyal medya hesabından alıntıladığı hayatımızı kolaylaştıracak davranışları görünce köşemize alıp “en azından hayata geçirilmesi son derece kolay olan bu kuralları uygulasak kısa vadeli de olsa bir nefes alma imkanımız olur” diye düşünmeden edemedik.

HEPİMİZE YARDIMCI OLABİLECEK BAZI SOSYAL KURALLAR:

1. Bir kişiyi telefonla iki defadan fazla aramayın. Çağrınızı yanıtlamazlarsa, ilgilenmeleri gereken önemli bir şeyler olduğunu varsayın.

2. Ödünç aldığınız parayı, diğer kişi size ödünç verdiğini hatırlatmadan önce iade edin. Bu sizin dürüstlüğünüzü ve karakterinizi gösterir. Aynı şey para haricindeki diğer şeyler için de geçerlidir.

3. Birisi size öğle / akşam yemeği ısmarlarken asla menüdeki pahalı yemeği sipariş etmeyin. Mümkünse onların seçtikleri yiyecekleri sizin için de sipariş etmelerini isteyin.

4 Hiç kimseye "Ah, yani henüz evli değil misin?", "Çocuğun yok mu", "Neden bir ev almadın?" veya "neden bir araba almıyorsunuz?" gibi garip sorular sormayın. Bunlar sizin sorununuz değildir.

5. Arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. Erkek ya da kız, yaşlı ya da genç olması fark etmez. Toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez.

6. Bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir daha ki sefere siz ödeme yapın.

7. Farklı görüşlere saygı gösterin. Unutmayın, birinin 6 gördüğü, size 9 görünebilir. Ayrıca, ikinci görüş bir alternatif için iyidir.

8.İnsanların konuşmasını asla bölmeyin. Konuşmalarına izin verin. Dediklerinin hepsini duyun ve hepsini filtreleyin.

9. Konuşurken gereksiz konulara girmeyin. Asıl konuyu anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın.

10. Birisiyle dalga geçer ve onlar bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın. İnsanları daha fazlasını yapmaya teşvik edin ve ne kadar minnettar olduğunuzu gösterin.

11. Biri size yardım ederken "teşekkür ederim" deyin.

12. Arkadaşlarınızı kamuoyunda övün. Baş başayken eleştirin.

13. Birinin kilosu hakkında yorum yapmak için hiçbir zaman bir neden yoktur. "Harika görünüyorsun" demen yeterli. Kilo vermek hakkında konuşmak istiyorlarsa, zaten yapacaktır.

14. Biri size telefonunda bir fotoğraf gösterdiğinde sola veya sağa kaydırmayın. Sırada ne olduğunu asla bilemezsiniz.

15. Bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne  için olduğunu sormayın, "Umarım iyisindir" demeniz yeterlidir. Onları, size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda kalma gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın. Bilmenizi isterlerse, bunu zaten söylerler.

16. Temizlik görevlisine CEO ile aynı saygıyı gösterin. Altınızdaki birine ne kadar kaba davrandığınızdan kimse etkilenmez, ama insanlar onlara saygılı davranırsanız bunu fark edeceklerdir.

17. Bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak kabalıktır.

18. Sizden istenene kadar asla tavsiye vermeyin.

19. Kimseye gerek yokken yaşını ve maaşını sormayın.

20. Sizi doğrudan ilgilendirmeyen herhangi bir şey olmadıkça işinize odaklanın.

21. Sokakta biriyle konuşuyorsanız güneş gözlüğünüzü çıkarın. Bu bir saygı göstergesidir. Göz teması konuşma kadar önemlidir.

22. Yoksulların ortasında asla zenginliğinizden bahsetmeyin. Benzer şekilde, çocuğu olmayanların yanında çocuklarınız hakkında konuşmayın.

23. İyi bir mesajı okuduktan sonra, "Mesaj için teşekkürler" demeye çalışın.

Takdir, sahip olmadıklarınızı elde etmenin en kolay yolu olmaya devam eder.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.