Hava Durumu

Gün uzadı yüzyıl oldu

Yazının Giriş Tarihi: 07.03.2023 09:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 09:35

Altılı masa ile ilgili Cuma günü olup bitenlerden sonra 6 mart pazartesi günü artık Millet İttifakı'ndan İYİ Parti'nin çekildiğini geriye kalan beş siyasi partinin kendi teşkilatlarına gönderdikleri mesajda saat 15.00 gibi Cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı adaylarının tanıtılacağı açıklanmıştı.

Pazartesi sabah saatlerinde Millet İttifakı'na mensup siyasi parti sempatizanları bundan sonra yola İYİ Parti olmadan devam edileceği noktasında genel bir kanaat oluştuğundan biraz buruk, biraz kırık şekilde olup biteni bekliyordu.

Biz de sabah saatlerinden itibaren gazetede bilgisayarın başına geçmiş, olup bitenlere bakıyor, bir taraftan da televizyon kanallarından süreci takip etmeye çalışıyordu.

Saat 12.00 gibi birkaç siyasetçinin fazla açık olmayan açıklamalarından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener arasında belli belirsiz bir mekik diplomasi başladığı haberleri geldiğinde herkes gibi bizi de bir heyecan dalgası kapladı.

Bir gün önce yine bu sütunlarda “İYİ Parti'nin yolu” başlıklı bir makale hazırlayıp İYİ Partin'in yola yalnız devam edeceği ve kendi bünyesinden bir Cumhurbaşkanı adayı göstererek yola devam edeceği noktasında görüş belirtmiştik.

Ancak bütün bu olup bitenler çerçevesinde rahmetli Süleyman Demirel’inSiyasette 24 saat çok uzun bir zaman dilimidir” şeklindeki görüşünü kısmen de olsa unutmuş olmamızdan kaynaklanan bir heyecan kasırgasına günün tam öğlen saatlerinde yakalanmış olduk.

Saat 14.00’e yaklaştığında  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener’i ziyaret için İYİ Parti Genel Merkezi'nden içeriye girdiklerinde Cuma günü “sona erdi” denilen altılı masa yeniden hayata geçmiş oldu.

O ziyaret ile başlayan siyasi trafiğin nerede bir ışık hızı ile cereyan ettiğini bir dakika sonra meydana gelebilecek siyasi gelişmeleri takip etmenin artık mümkün olmadığı saatleri Edirne’den Ardahan’a, tüm Türkiye nefes nefese izlemek zorunda kaldı.

Bizde o sıralarda yazımızın başında belirttiğimiz gibi bir taraftan bilgisayardan, bir taraftan televizyonlardan olup biteni takip etmeye diğer taraftan da bir saniye bile durmayan  ve “bundan sonra ne olacak?” diye başlayan sorulara cevap yetiştirmeye çalıştık.

İYİ Parti Genel Başkanın önerisi ile İmamoğlu ve Yavaş’ın seçim kazanıldığı takdirde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması talebine Kemal Kılıçdaroğlu’nunEvet” demesi ile 2 gün önce dağılan Millet İttifakı yeniden hayata geçirilmiş oldu.

Sorunların giderildiğinin artık netleşmesi ile birlikte Türkiye’nin dört bir tarafından her partiye mensup vatandaşlar açıklamanın yapılacağı Ankara’ya SP Genel Merkezine doğru yola çıktılar.

Nihayet 6 Mart 2023 pazartesi akşamı saat 21.00’de SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak seçimde Millet İttifakı'nın adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur” diyerek düğümün sonuna kadar çözüldüğü müjdesini verdi.

Bundan sonrasını yarın ve yarından sonraki günlerde yazacağız.

Ancak dakikaları bu kadar hızlı geçen bir günü bir daha yaşayacak mıyız?

Allah bilir...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.