Hava Durumu

Gökten aday adayı yağıyor

Yazının Giriş Tarihi: 17.03.2023 09:43
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.03.2023 09:43

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçim takviminin açıklanması ve milletvekilliği adaylık başvurularının başlayacağı tarih netleşir netleşmez gönlünden TBMM geçen kim varsa bir anda hücuma geçti.

Seçime katılacak 36 siyasi partiye mensup siyasetçiler muhtemelen aday adaylıklarını daha önceden planlamış olacaklar ki başvuru süreci başlar başlamaz sabahın erken saatlerinden itibaren parti binalarının yolunu tuttular.

Yine bu sütunlarda belirttiğimiz gibi AK Parti milletvekili aday adayı olmak isteyenlerin başvurularını partinin il başkanlıklarında CHP –İYİ Parti ve MHP başta olmak üzere çok sayıda parti başvuruları Ankara’daki genel merkeze yaptırma kararı aldılar.

İlk andan itibaren başvuru sırasına giren aday adayları, bürokratlar, partilerin yönetim kademesinde yer alanlar, Belediye başkanları ve meclis üyeleri, bir partide sadece üye olarak bulunanlar olmak üzere sınıflanarak sürece dahil oldular.

Her seçimde olduğu gibi bürokratların bir kısmı gerçekten milletvekili olacaklarına inandıkları özellikle de partilerin genel başkanları yada genel merkezlerinden işaret aldıkları için bulundukları görevi bırakarak başvuru yapıyor.

Bunlarla birlikte devletin herhangi bir kurumunda orta halli yada üst düzey görevde bulunan ancak “yapılacak seçimde mevcut iktidar partisinden aday adayı olursam partide yeniden iktidara gelirse en azından bir yada bir kaç basamak daha atlayarak daha üst makama gelebilirim” anlayışı ile başvuru yapan bürokratlar çoğunluktadır.

3-4 yıldır herhangi bir siyasi partinin il-ilçe-belde yönetimlerinde bulunan, bulundukları süre zarfında da eli cebinden çıkmayan sürekli harcama yapmak zorunda kalan yöneticilerin pek çoğu “Fırsat ganimettir, aday adayı olarak başvurumuzu yapalım, eğer seçilebilecek bir sıradan listeye girebilirsek iyi olur giremesek te en azından para harcamaktan kurtuluruz” diye adaylık başvurusunda bulunan yöneticiler var..

Bunların dışında devlette çok uzun yıllar başta valilik olmak üzere en üst düzeyde görev yaptıktan sonra emekli olan ancak emekliliğin hiçbir işe yaramadığını anladıktan sonra “hazır seçim kapıya gelmiş gidip adaylık başvurusu yapayım kendimi hatırlatayım” diyen emekli bir kesimde mevcut.

Parti teşkilatlarında sade üye olarak bulunan ciddi bir kesimde bu süreçte aday adayı olarak sürece dahil oluyorlar, bu kesimin herhangi bir makamdan yada görevden istifası söz konusu olmadığından en rahat kesimin başında bu tür aday adaylar geliyor.

Toplumun her kesimine mensup olan ve siyaset aşkı ile yanıp tutuşan on binlerce vekil adayı yurdum insanı yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sürecin başlaması ile birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren partilerin kapısından girip başvuruyu tamamlıyorlar.

Bir kez daha belirtmiştik, söz konusu aday adaylık başvurusu 22 Mart tarihinde mesai saatine kadar devam edecek, o gün itibarı ile tamamlanan başvuruları partilerin genel merkezleri daha doğrusu aday belirleme komisyonları yapacakları değerlendirme sonucu ilk elemeyi 8 Nisan tarihinde yaparak listeleri YSK’ya teslim edecekler.

YSK’nın 19 Nisan tarihinde adayları kesinleştirmesinden sonra asıl elemeyi sürekli belirttiğimiz gibi 14 Mayıs 2023 Pazar günü sabah saatlerinden itibaren sandık başına giden seçmen yapacak.

O zamana kadar başvuru yapan tüm aday adayları milletvekili...

Sonrası hayatımıza kaldığımız yerden devam...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.