Hava Durumu

Ekmek...

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2021 10:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.12.2021 10:35

Önceki akşam işyerinden eve doğru çıkarken telefonumuzdaki “Gelirken iki ekmek al” mesajını görünce evin yakınındaki fırına yöneldik, Kasada bekleyen arkadaşımıza 5 lira verip iki ekmek istedik, Ekmekleri alıp kapıdan çıkacakken fırıncı arkadaşımız “Beyefendi nereye gidiyorsunuz.?” diye  sorunca kendisine “-İzniniz olursa eve doğru gitmek istiyoruz” cevabını verdik.

Fırıncı arkadaşımız “-Yolunuz açık olsun ama bir lira daha vermeniz lazım ekmek bu sabah itibarı ile 3 lira oldu” uyarısını yapınca kendisine “-bir lirayı al birde çay söyle bakalım nasıl olsa kalabalık bir müşteri grubu yok, sohbet ederiz”  teklifinde bulunduk.

Fırıncı arkadaşımız çay gelinceye daha da önemlisi bizimde gazeteci olduğumuzu öğrenince makinalı tüfek gibi dakikalar içerisinde

-Ekmek ile ilgili

-Un

-Maya

-Nakliye

-İşçilik

-Elektrik

-Su

-Kira

Ve diğer giderleri elindeki kalemle önündeki deftere tek tek sıralamaya başladı.

Fırıncı arkadaşımız memleketin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar dolayısı bırakın 3 lirayı “ekmek 4 lira olsa yine kurtarmayacak” diye dertlenirken o ara fırının kapısından içeriye giren ve sohbete kulak kabartan bir vatandaş aniden “Allah vere ekmek on lira olsa, bu memlekette ekmekten ucuz bir gıda yok” diye konuştu.

Biraz önce “Ekmek on lira olsun” diyen vatandaş kısa bir zaman sonra “-Ben lafın gelişi öyle söyledim Bizim evde 8 nüfus var artık gizlemenin bir anlamı yok bu saatlerde gelip bayat ekmekleri daha ucuza almaya çalışıyoruz ama normal ekmek pahalandığına göre bayat ekmekte pahalanmıştır, sadece ekmek pahalansa yine sorun sabah kahvaltıda almamız gereken gıdalar öğlen ve akşam yemeklerinde tüketmemiz gereken gıdalarda ateş pahası bu işin içerisinden nasıl çıkacağız, bir emekli maaşı ile bırakın diğer ihtiyaçları temel gıdaları nasıl karşılayacağız diye kara kara düşünüyorum, Allah bu memleketin yardımcısı olsun” dedikten sonra çıkıp gitti.

O aşamadan sonra biz “ne konuşsak, ne anlatsak boş, Türkiye’de 84 milyon nüfus var, bu nüfus her sabah kahvaltı yapmak zorunda her öğlen ve akşam açlığını gidermek zorunda 8 nüfuslu 10 nüfuslu bir aile gelen bu zamlardan sonra ne yapacak.?” sorularını sorup durduk.

Tüketici “ekmeğe bu kadar zam yapılır mı.?” diye burnundan soluyor, Fırıncı esnafı bir ekmeği imal etmek için kullandığı malzeme ve diğer giderleri alt alta yazınca şu andaki ekmek fiyatının da onları kurtarmayacağı için öfkeli yani ekmek ile ilgili her iki tarafta da büyük bir memnuniyetsizlik görüyoruz.

Sofralarımızın olmazsa olmazı ekmeğe önümüzdeki günlerde yeni bir zam gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz ancak bizim fırıncı esnafından anladığımız o ki ekmeğin bugünkü fiyatı fırıncı esnafını asla memnun etmemiş.

Biz akşam saatlerinde fırından sıcak ekmek alır dakikalar içerisinde eve gelir biraz tulum peyniri ile üzerine az miktarda pul biber ve kekik dökülmüş zeytinyağı ile büyük bir keyif yaşardık.

Ekmeğe gelen zam bir tarafa tulum peynirine özellikle de üzerine pul biber ve kekik eklenmiş zeytinyağı ile keyif yapmanın artık mümkün olmadığını da maalesef öğrenmiş bulunduk.

Allah kimseyi ekmeğe muhtaç etmesin zira durum tahmin edebileceğimizden de fena..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.