Hava Durumu

Düşmanlık yok rekabet var

Yazının Giriş Tarihi: 12.04.2023 23:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.04.2023 23:47

Türkiye 14 Mayıs Pazar günü tüm siyasi partiler için önemi çok büyük iki seçim yapacak. Sandığın birisinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gereği yeni Cumhurbaşkanını seçerken, diğer sandıkta da TBMM’de görev yapacak 600 milletvekilini tayin edecek oylamayı yapacak.

Aylardır binlerce aday adayı ikinci etap sayılan adaylık için sahada koşturup duruyor. Yine bu sütunlarda belirttiğimiz gibi 9 Nisan tarihinde listeler açıklandığında partilerin hangi isimler işe seçime katılacağı da netleşmiş oldu.

Şimdi seçime katılmak adına gerekli şartları sağlayan 26 siyasi partinin bir kısmı ittifaklar halinde diğer bir kısmı da kendi listelerinden seçime katılarak 14 Mayıs akşamı en iyi neticeyi almaya çalışıyorlar.

Böylesi bir süreçte aynı yerleşim merkezinde normal zamanlarda sabahtan akşama kadar birbiri ile alışveriş yapan, yemekte , düğünde, cenazede bir arada bulunan çok sayıda insan seçim dolayısı ile ayrı kamplarda yer almak durumunda kalıyorlar.

Yerelde ne seçmenin nede siyasi partiden aday olanların birbirleri ile hiçbir derdi yok aksine başka siyasi partilerden aday olmalarına rağmen birbirlerini gördüklerinde sarılan “başarılar diliyoruz” diyen çok sayıda aday biliyoruz.

Ancak siyaseti üst seviyede yapan ve iktidarı elinde bulundurmak adına seçmeni konsolide etmekten başka hiçbir çaresi olmayan parti yönetimleri yüzünden maalesef hem vatandaş hem seçmen tam anlamı ile kamplaşmış durumda.

Siyasetin düşmanlık olmadığı aslında farklı düşünen bireylerin ortaya çıkaracakları sinerji ile ülkelerin siyaseten daha ileriye gideceğini hemen hepimiz biliyoruz.

Ortada böyle bir durum varken parti genel merkezlerinin diğer siyasi partileri rakip değil de adeta birer düşman gibi görmeleri Türk siyasetinin öteden beri var olan ve bir türlü geçmeyen hastalığı olsa gerek.

Biz de 14 Mayıs tarihindeki seçime hazırlık olması adına nerede ise bir aydır sahalardayız. 35 yıldır aynı yerleşim merkezinde ikamet eden ve kentin büyük bir çoğunluğunu tanıyan birisi olarak tanıdıklarımızın başka siyasi partilerden da aday olduklarını gördüğümüzde gerçekten seviniyoruz.

Diğer siyasi partileri düşman olarak değil sadece seçime kadar birer rakip olarak görmeye başladığımız andan itibaren şu an çelik gibi sert olan ve birbirini kırmaktan kesmekten başka hiçbir işe yaramayan bu süreçten çıkacağımızı düşünüyoruz.

Seçmen bu zamana kadar her görüşe mensup siyasi kurumu iktidar yaptı, iktidarda az kalan oldu çok kalan oldu, işini iyi yapan oldu daha iyi yapan oldu. 14 Mayıs tarihinde de bu değerlendirmeyi yapacak olanda yine seçmendir.

Sertliğe düşmanlığa kavgaya gerek yok.

Seçmeni inandırın yeter.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.