Hava Durumu

Deprem psikolojisi

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2023 10:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.02.2023 10:06

Kahramanmaraş depremi üzerinden on gün geçti, 6 Şubat Pazartesi sabahı meydana gelen deprem sonrası yaşananları tüm halkımız zaten sahip olduğu iletişim kanalları üzerinden takip ediyor.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz, yaşadığı zaman zarfında 85 milyon inanımızın hayatını kaybedenlerin acılarını yüreklerinde taşıyacaklarını da bir kez daha buradan belirtmek istiyoruz.

Bu aşamadan sonra bilindiği gibi deprem yaralarının sarılmasına başlanacak, ilk aşamada çadırlarda devam eden hayat süreçte ikinci aşamada konteyner evlerde daha sonra da kalıcı konutlarda devam ettirilmeye çalışılacak.

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınları için hayat ister istemez bundan sonra da devam edecek. Yarın sabah itibarı ile yine kahvaltılar yapılacak, öğle yemekleri için telaş başlayacak, akşam her türlü mutsuzluğa rağmen bir sofra etrafında toplanılacak.

Kendisini enkazdan kurtaranlar, depremde dışarıda olanlar bundan sonraki hayatlarına depremde kaybettiklerinden dolayı bir ömür boyu eksik dolaşacaklar.

Özellikle birinci derecedeki yakınlarını kaybedenler yapacakları her etkinlik sırasında kaybettiklerini hatırlayacaklar.

-Birlikte gittikleri düğünleri

-Yaş günlerini

-Evlilik etkinliklerini

-Beraber yaptıkları kır gezileri

-Çocuklarının okula başladıkları yada mezuniyet günlerini

bir an olsun akıllarından çıkartamayacaklar.

Bizim burada aklımıza gelen ama daha yüzlercesini unuttuğumuz hatıralar ile yaşamak durumunda kalanların psikolojilerinin nasıl düzeltileceğini daha doğrusu nasıl korunacakları ile ilgili bir sürecin başlangıcındayız.

Bu tür acıların özellikle evlatlarını kaybeden anne-babaların yaşadıkları zaman zarfında acılarını unutmaları asla mümkün değil, işte burada psikologlara önemli görevler düşüyor.

Konu ile ilgili görevliler depremde yakınlarını kaybedenlerin yanından bir olsun ayrılmamalıdır, onların elini bırakmadan, yaşayacakları travmaların önüne geçebilmek adına seferber olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Depremde yakınlarını kaybedenlerin durumunu ne kadar anlatsak zor ancak bu aşamadan sonra yaraların sarılması adına verilecek psikolojik destek bir nebze olsun acılara ortak olacaktır.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.