Hava Durumu

Bitiş çizgisi

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2023 09:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 09:47

28 Mayıs tarihinde yapılacak ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı, 63 milyon civarındaki seçmen pazar günü sandık başına giderek 13. Cumhurbaşkanını seçecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı 14 mayıs tarihine kadar Cumhur İttifakı-Millet İttifakı ve ATA İttifakı adaylarını açıklamış, sandıklar açıldığında Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura kaldığı belli olmuştu.

14 mayıs akşamı sandıklar açıldığında ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan’ın yüzde 5’lik oy oranı herkesi şaşkına uğratırken ikinci turda Oğan’ın taraf olacağı ittifakının da yarışta ipi göğüsleyeceği kanaati hakim olmuştu.

Özellikle 16 Mayıs tarihinden itibaren ATA İttifakı'nın daha çok Millet İttifakı lehinde bir karar vereceği düşünülürken Sinan Oğan’ın “Ben ikinci turda Cumhur İttifakını destekleyeceğim” açıklaması ile işler bambaşka bir noktaya doğru taşınmış oldu.

ATA İttifakı'nın omurgasını teşkil eden Zafer Partisi'nin vereceği karar günlerdir tartışılırken Zafer Partisi tarafından talep edilen maddelerin Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kabul edilmesi sonrasında da Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın "Biz ikinci turda millet ittifakı tarafında olacağız" açıklaması safların iyiden iyiye netleşmesine vesile oldu.

28 Mayıs tarihinde artık saatler kaldı. O tarihte yapılacak olan seçimde galip gelecek adayın çok az oy farkı ile ipi göğüsleyeceği gerçeği hemen herkes tarafından az çok tahmin ediliyor.

Bu yüzden her iki ittifakın yöneticileri de ilk anda psikolojik üstünlüğü ele geçirmek sonrada en ufak bir oy potansiyeli bulunan kişi yada kişileri kendi saflarına katabilmek adına var olan tüm imkanları kullanmaktan geri kalmıyorlar.

Seçimin yapılacağı Pazar gününe kadar şu ana kadar oylarının yönünü açıklamayan kişi yada grupların yönlerini hangi adaya doğru çevirecekleri yada 14 mayıs tarihinde durdukları yerden başka bir yerde olup olmayacaklarını şimdilik bilmiyoruz.

Zafer Partisi'nin tavrını açıklaması ile sözünü ettiğimiz psikolojik üstünlüğün millet ittifakına geçtiği ve büyük bir çoğunluğu Ülkücülerden oluşan kitlenin millet ittifakına yönelmesi ile 14 mayıs tarihindeki farkın kapanabileceği konuşuluyor.

Bitiş çizgisine kimin daha yakın olduğu, kalan günler içerisinde rengini belli etmeyen kitlelerin yönlerini ne tarafa çevireceği, ilk turda alınan oyların artık önemini yitirdiği bir süreçte neticenin hangi aday tarafından alınacağı şu sıra cevabı en çok merak edilen sorular.

Bu soruların cevabını öğrenmek için beklememiz gereken sürede en fazla 72 saat.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.