Hava Durumu

Bir dakika süren depremde değişen hayatlar

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2023 10:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.02.2023 10:54

Birkaç gün önce yine bu sütunlarda yazmıştık...

5 Şubat Pazar günü mesai bitimine kadar Edirne’den Ardahan’a kadar var olan sınırlarımız içerisinde yaşayan 85 milyonluk nüfus, 6 Şubat Pazartesi günü için kendilerine göre planlar yapıyordu.

O güne kadar bilindiği gibi yaklaşık 13 milyon yarıyıl tatilini tamamlamış, ertesi gün ara verdikleri sınıflara girip ders başı yapmanın hesabını yapıyordu.

4 Şubat ve 5 Şubat gibi bir maç hariç tamamlanan futbol karşılaşmasının 6 Şubat Pazartesi akşamı sonuncusunun yapılacağı Fenerbahçe-Konyaspor maçı öncesi olumsuz hava koşulları dolayısı ile Konyasporlu futbolcuları getirecek uçak Konya Havaalanından uçamayınca bir sürü laf etmiştik.

O saatlerde birden bire kar yağışı başlayınca milyonlarca öğrenci ve çok sayıda öğretmen telefonları ellerinde “Acaba bizimde içerisinde yaşadığımız il sınırları içerisinde eğitime ara verilecek mi?” sorusuna cevap aranıyordu.

Başta THY ve Pegasus olmak üzere diğer havayolu şirketleri Pazar ve Pazartesi günü olumsuz hava koşulları gerekçesi ile uçuşları iptal edince binlerce vatandaşımızın işlerinde aksama yaşanmıştı.

Siyasi partilerin genel merkezleri Salı ve Çarşamba günü gerçekleştirecekleri grup toplantılarında seçmene özellikle de tabanlarına neler anlatacaklarını düşünüyor, Mayıs ayında yapılacağı seçim ile ilgili görüşlerini televizyon kanallarında anlatıyorlardı.

İşte bu ve buna benzer endişeler ile gece yataklarına giren 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ertesi gün hepimizi şok edecek nasıl büyük bir felaket ile karşılaşacaklarını bilmeden o gün gördükleri olumsuzluklara kızıyorlardı.

6 Şubat Pazartesi sabahı 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.7 büyüklüğünde meydana gelen deprem düşündüğümüz yada düşünmediğimiz ne varsa tamamını yerle yeksan etti.

Depremin etkilediği 10 il merkezimizde 13,5 milyon insan yaşıyor ancak bu 10 ilimizde doğan yada nüfus kütüklerinde bu 10 ilden birisi yazan daha milyonlarca insanın Türkiye'nin geride kalan 71 il merkezinde de yaşadığını söylememiz gerekiyor.

Özellikle büyük şehirlerimizde depremin meydana geldiği 10 ile mensup şehirlerimizin ve o illere mensup ilçelerimizin isimleri ile beraber alınan yöre derneği yok gibi.

Dolayısı ile deprem felaketine uğrayan şehir sayımızı 10 il ile sınırlandırmak son derece yanlış bir anlayış olacaktır. Zira deprem 81 il merkezimizin tamamını etkilemiş durumda.

Söz konusu ile merkezlerinde yaşayan ve o il merkezlerinde yaşayanların akrabalarının tamamının hayatını yaklaşık bir dakika süren sarsıntının kökünden değiştireceği depremden çok değil bir saat önce söylense muhtemelen hiç kimse inanmayacaktı.

Ailelerden bir kişinin hayatını kaybetmesi bilindiği gibi sadece bir kişinin kaybı olmuyor.

O kişinin ne kadar akrabası yakını dostu varsa tamamını yaşadıkları zaman boyunca etkiliyor.

Hayatları bir gecede yaklaşık bir dakika süren sarsıntı ile bir daha geri gelmemek üzere değişen milyonlarca vatandaşımızın karşı karşıya kaldıkları ve bir ömür beraber olacakları travmadan nasıl kurtulacakları ile ilgili bir fikrimiz maalesef yok.

Hayatını kaybedenler için bundan sonra yapılacak bir şey yok. Ancak bir dakika bile sürmeyen deprem dolayısı ile bundan sonraki hayatları tamamen değişen milyonlara “Allah yardım etsin” demekten başka bir çaremiz kalmadı.

Zira bundan sonra hayatlarına kalplerinden çıkartamayacakları acılar ile devam etmek zorunda kalacaklar.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.