Hava Durumu

Belediyelerin borcu

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2024 09:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 09:17

31 Mart 2024 tarihinden önce yapılan yerel seçimlerde seçimi kaybeden belediye başkanlarının yada belediye yönetimlerinin yeni döneme bıraktığı borçlar bir kaç gün gündem olur ondan sonra unutulur giderdi.

Ancak 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçim sonrası bilindiği gibi belediyelerinin çok önemli bir kısmı CHP’li adaylar tarafından kazanıldı. 2019 yılında belediye başkanlığını CHP’ye meclisleri ise AK partiye veren seçmen 31 Mart tarihinde hem başkanlıkları hemde belediye meclislerini CHP’ye vermekten geri durmadı.

31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimin üzerinden nerede ise 50 gün geçti. Geçen bu 50 günlük zaman dilimi içerisinde seçimi kazanan başta CHP’li isimler olmak üzere tüm başkanlar kendilerine kalan ve dudak uçuklatan borçları kamuoyu ile paylaşıp içerisinde bulundukları zor durumu anlatmaya çalışıyorlar.

Söz konusu kalan borçları duydukça işin doğrusu bizde şaşırıp duruyoruz, eski para ile katrilyon yeni para ile milyarlar ile ifade edilen bu borçlar seçimi kazanan yönetimler tarafından hemen her platformda paylaşılıyor.

Bilindiği gibi 2004 yılından itibaren belediyelerin çok büyük bir kısmı AK Partili adaylar tarafından 3-4 dönem kazanılıyor seçimi kazanan adayların isimleri değişse de parti olarak AK Parti biliniyordu.

15 yıl 20 yıl bir siyasi parti tarafından kazanılan belediyelerin kime yada nereye ne kadar borcu olduğunu bilmek elbette ki mümkün değil zira söz konusu belediyelerin borcu konuşulduğunda mevcut belediye başkanları anında “bizim borcunuz SGK ve vergi dairelerine bunlardan başka borcumuz yok” diyerek meseleyi geçiştiriyorlardı.

Ancak 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçim sonrası mevcut belediye başkanlarının açıkladıkları verilere göre önceki belediye başkanları milyonluk kuruyemiş, milyonluk halı-kilim yine milyonluk ikramlar için bütçe ayırmışlar bu alınanların hatırı sayılır bir kısmı ise maalesef içerisinde bulunduğumuz döneme devretmiş durumda.

Belediyelerin artık ödenemez bir noktaya geldiğini fark eden CHP genel başkanı Özgür Özel’de bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı bu görüşmede belediyelerin borçlarını da gündeme getirmiş.

Hafta başında bilindiği gibi Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek 3 yıl sürecek tasarruf tedbirlerini açıkladı, işin belediyeler ile ilgili kısmının da başta CHP olmak üzere muhalefet partilerine mensup belediyeleri ateşin içerisine atacak gibi görünüyor.

Tasarruf tedbirleri çerçevesinde iller bankasının belediyelerin var olan borçları üzerinden hesaplara el koyması , yine tasarruf tedbirleri çerçevesinde belediyelerin kaynaklarının kesilmesi sonrasında kamuoyuna muhtemelen “Bakın sizin oy verip kazandırdığınız CHP’li belediyeler bırakın hizmet yapmayı çalıştırdıkları personelin ücretini bile veremiyorlar”  algısını yaymaya çalışacaklar.

Seçmen bu duruma ne kadar inanacak?

Bunu bilmek zor.

Ancak geçmiş dönem belediye başkanlarının har vurup harman savurdukları yönettikleri belediyelerin bütçesini tamtakır ettikleri bir noktada belediye başkanlarının harcama yetkileri ile ilgili yeni bir kanuni düzenleme yapılması bir mecburiyet haline gelmiş durumdadır.

Zira artık belediyeler için “deniz bitti” diyenlerin sayısı olağanüstü çoğalmış durumda.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.