Hava Durumu

8 Nisan akşamına kadar herkes Vekil!

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2023 02:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2023 02:28

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimine iki aydan daha az bir zaman kaldı.

Seçmen kanaatinin daha da netleşmesi açısından ulaşabildiği tüm iletişim kanallarından adayları ve adayların taahhütlerini dinleyerek oy vereceği partiyi netleştirmeye çalışıyor.

Cumhurbaşkanı adaylığı sürecinin ne şekilde yürüyeceğinden ziyade şu aşamada Türkiye’nin 81 il merkezinde seçime katılacak olan 36 siyasi partiye mensup isimlerin birbiri ardına milletvekili aday adayı olarak yaptıkları başvurular gündem oluyor.

Milletvekili adayı olacak isimler bilindiği gibi 22 Mart günü mesai bitiminde sonlanacak. O zamana kadar var olan siyasi partilere daha ne kadar başvuru olacağını hep birlikte görüp değerlendireceğiz.

Son birkaç gündür sürekli belirtiyoruz; Türkiye’nin dört bir tarafından siyasi partilere çok büyük akın var. 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan genel seçimde milletvekili olarak TBMM’ye gitme umudu taşıyanlar başvuru yaparak yadaadaylıklarını açıklayarak ilk süreci tamamlamış olacaklar.

Süreç başladıktan sonra sabah saatlerinden itibaren gazetemizin haber merkezine gelen, telefon ile arayan, gazetenin haber merkezine elektronik posta gönderen yüzlerce aday adayı bir şekilde kendilerinin farkı olduğunu en azından çevresindeki eşe dosta anlatanın mücadelesini veriyor.

Siyasi partilerin bir seçim merkezinden TBMM’ye gönderecekleri sayı belli, ancak her seçimde olduğu gibi özellikle iktidara gelmesi daha yakın siyasi partilere var olan milletvekili sayısının bazen on katı ama en az 3-4 katı aday adayı başvurusu oluyor.

İlk anda sahada fazla aday adayı olmaması başvuru yapanlar tarafından olumlu karşılansa da süreç içerisinde başvuru gerçekleştiren ve özellikleri birbirlerine benzeyen isimler çoğalınca umutlarda giderek azalmaya başladı.

İnsanoğlu bilindiği gibi umut ile yaşar.

Özellikle de siyasette umut asla bitmez! Hatta pek çok düşünür “sırtı yere geldiği halde yenilginim olmadığı tek spor siyasettir” diyerek durumu çok net bir şekilde özetlemiş.

Şu sıralar sabah erken saatlerden gece yarılarına kadar gönlünden milletvekilliği geçen tüm aday adayları başta STK’lar olmak üzere ulaşabildikleri ne kadar eş dost varsa onları kucakladıktan sonra “-Böyle bir yola çıktık benim için dua edin” temennilerinde bulunuyorlar.

Aday adayları da aslında işlerinin vatandaşlar ile değil sadece ve sadece partilerinin genel merkezleri olduklarını çok net bir şekilde biliyorlar, ancak şu aşamada başkaca bir çareleri olmadığından ha bire tur atıp duruyorlar.

Umutların devam edeceği yada sona ereceği tarih 8 Nisan..

O zamana kadar herkes Milletvekili..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.