Hava Durumu

Senin Şehrin Kim?

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2023 01:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.03.2023 01:01

"SENİN ŞEHRİN KİM ?"

Yıllardır bunun mücadelesini verdim ve çalıştığım gazetelerde sürekli olarak köşe yazılarımda Kayseri'nin Turizmine nasıl katkı sağlarız diye çok yazdım. Hatta bir ara 'Erciyes Mastır Planı' diye bir şey ortaya atıldı...

Ben de "Erciyes Mastır Planı yan yattı diye" bir köşe yazısı yazdım..(Milliyet Gazetesinde) Ertesi gün yetkililer,"Hoop niye yan yatsın plan devam ediyor dediler" Kardeşim mastır planını ortaya atan Eski Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, idi o başkanlığa devam etseydi bu plan tamamlanmıştır. Lakin Bakanlığı döneminde de üzerinde durabilirdi. Acaba plan bitti de benim mi haberim yok?

Birkaç yıl önce Radisson Blu Hotel Arap Acenta sahipleri olan 120 kişiyi Kayseri'ye davet ettiler. Adamlar Erciyes'e hayran kaldı. Ama tesis yok, nereye gelsinler? Geçen yıl Kayseri turizmi için dünya turizm fuarlarına katılan Kayseri'yi çok güzel kitapçıklarla tanıtan Radisson Blu hotel,500 e yakın Ukranyalı turist getirdi. Adamlar kayak yapacak doğru dürüst Erciyes'te üzerlerini değiştirecek kabin yok. Tuvalet yok. Adamlar alkol alacak, eğlenecek, gece yaşamını seven insanlar eğlenecek yer yok..

Birkaç gün önce Kayseri'nin çok ünlü ve şehrimizin en modern diş polikliniği olan Maya Diş Başhekimi Dr. Duran Tekin, daha önceleri yurt dışından çok hastamız gelirdi çünkü yurt dışından Kayseri ye direk uçuşlar vardı. Bu uçuşların kalkmasından dolayı sağlık turizminde Antalya ve İstanbul avantajlı oldu. Sağlık turizminin ilerlemesi için yurt dışı uçak seferlerinin konulması lazım. Aynı şekilde diğer sağlık sektörlerinde de bu sorun yaşanmaktadır. Diğer taraftan Amerika’da yüksek lisans yapan Bu ünlü cerrahımızın Hocası geliyor Kayseri’ye, Hisarcık beldesin de bir et lokantasına götürüyor adam yemekte şarap istiyor, restoran yetkilileri ‘bizde alkol bulunmaz’ dedikten sonra bizim hoca ve Amerika'dan gelen misafirleri restorandan ayrılıyorlar. Ürgüp'e gidiyorlar.

Şimdi Kayserimiz için daha farklı bir pencereden bakmak istiyorum... Bilindik şeylerin dışına çıkmak ve yeni ufuklar açmak zamanı gelmiştir bu kent için… Richard Florida adlı yazar "Senin Şehrin Kim?" başlıklı kitabında artık rekabetin ülkeler arasında değil, kentler arasında olacağını ileri sürmüş ve marka şehir yaratmanın püf noktalarına değinmiş. Ülkelerin değil artık şehirlerin yarıştığı bir dünyada o şehrin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini dile getirmiş. Şehri marka yapabilmek için önce sahip olunan doğal, tarihi, kültürel, ticari sanat ve eğlence analizinin yapılması gerektiğine dikkat çekiyor bu yazar ve bu çalışma sonrası şehrin kendine has özelliğinin ortaya çıkarılmasıyla birlikte ön plana bunların çıkarılması tavsiye ediyor. Bu özellikte yola çıkılarak hangi şehirlerle rekabet edeceğinin belirleneceği hangi yatırımcı veya hangi turist kesiminin hedefleneceğini tespit edilir bunları anlatıyor kitabında. Yazar burada önemli bir noktaya dikkat çekmiş, o şehrin ön plana birden fazla özelliğinin çıkarılmamasını söylemiş, fazlası iletişim karmaşası yaratacağını dile getirmiş...

Şehrin üzerinde herkes söz söyleme hakkına sahiptir...

Kayseri için de bu yöntem uygulanabilir. Şehir hakkında söz sahibi olan esnafa, tüccara, kamu görevlilerine, üniversitelere ve STK’lara şehrin sahiplendiği fikir anlatılır. Onlardan bu fikri hayata geçirecek projeler yapmaları istenir. Nihayetinde bu süreç sonu olmayan sürekli bir süreçtir. Çünkü turizm sektörü bu şehri geleceğini aydınlatacak, sadece Türkiye'de değil dünyada adını duyuracak bir hazinedir. Bunun için geniş çaplı bir araştırma yapılması konusunda uzmanların görüşlerinin de alınarak yol haritası izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Unutulmamalıdır ki, bir şehrin bilim adamları, sanatçıları, müzisyenleri, eğitimcileri ve yeni fikir üreten yaratıcı kişileri şehir üzerinde söz söyleme hakkına sahiptir Bu kesimlerin katkısı alınmadan bir şehrin marka olması mümkün değildir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.