Hava Durumu

Özalsız geçen 30 YIL...

Yazının Giriş Tarihi: 17.04.2023 01:43
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.04.2023 01:43

Yarın 17 Nisan…Özal’ı kaybettiğimiz gün… Özal’sız geçen yıllar… Özlüyoruz… Rahmet ve minnetle anıyoruz…

Turgut Özal, 13 Ekim 1927'de Malatya'da memur bir ailenin çocuğu olarak doğmuş, eğitim ve öğrenimini farklı şehirlerde tamamlamıştır. Bu arada Kayseri Lisesi'nden mezun olmuş. Devlet kademelerinde müsteşarlık dahil üst düzey görevlerde Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunan Turgut Özal, 17 Nisan 1993 yılında vefat etmiştir. Hayatı boyunca her anını ülkesine ve milletine hizmetle geçmiştir.

Merhum Turgut Özal, yıllarca çeşitli sebeplerden dolayı içe dönük ve durağan bir çizgide kalan Türkiye TURGUT ÖZAL’ın yenileşme ve modernleşme fikirleriyle 21 yüzyılın hazırlık dönemine girmiştir. Özal bu değişim dönüşümü şöyle dile getirmiştir, ”Değişim için üç önemli konuyu söyleyeceğim. Üç önemli konu üzerinde hassasiyetle durmamız, bu prensiplerle devam etmemiz lazım. Bunlar üç ana hürriyettir. Bir tanesi fikir ve düşünce hürriyetidir. İkincisi önemli hürriyet, esas itibarıyla din ve vicdan hürriyetidir. Üçüncü hürriyette teşebbüs hürriyetidir.

”Modern siyasi dönemin en mühim gereği sayılan hürriyet kavramının artık bireyin sosyal hayatında ve ekonomik girişiminde olması gerektiğine inanan Özal, bu sayede bireyin girişimiyle toplumsal gelişimin sağlanacağını düşünmektedir. 21. yüzyılın güçlü Türkiye'sinin devlet eliyle değil girişimci vatandaşların teşebbüsleriyle inşa edileceğine inanmıştır.

Bugün 17 Nisan... Özal'ı kaybettiğimiz gün.  Özal'sız geçen yıllar… Özlüyoruz rahmet ve minnetle anıyoruz… 30 yıl oldu, yıl 1993, yıl 2023. “Allah’ın verdiği ömrü O’nun izninden başka alacak yoktur.! Biz ona teslim olmuşuzdur. Bugün 17 Nisan. Özal dualarla anılıyor. Büyük Devlet Adamı 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ölümünün 30. yılında rahmet anıyoruz. Özlüyoruz. Özal’sızlığa alışamıyoruz. Nur içinde yat. Türkiye’nin tontonu. Ekonominin mimarı. Mekanın cennet olsun. Hizmet hayatı boyunca Türkiye’nin kalkınması, ileri bir ülke haline gelmesi için çalışan cesaretle hayata geçirdiği yenilikçi hamlelerle toplum hayatına iz bırakan milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinen taht kuran Turgut Özal...

Türk milleti, ülkesine sevgiyle ve tükenmek bilmeyen bir çalışma azmiyle hizmet eden Turgut Özal’ı daima minnet ve şükranla hatırlayıp her zaman rahmetle anacağız. Çağdaş Türkiye’nin mimar, ekonominin cesur kaptanı Turgut Özal, millet öncelikli politikalar izlemiş ve halkın değerlerini temsil etmiş bir liderdi. Düşünce hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti ve teşebbüs özgürlüğüne büyük önem vermiş, Türkiye’nin geleceğine ve düşünce hayatına önemli katkılar sunmuştur. Özal’ı yıllarda demokrasi, kalkınma, açık toplum, reform, ekonomik büyüme, yatırım projeleri, ilerleme, değişim, yenilikler, çağ atlama ve teknoloji en önemli konuşulan gerçekleşen ve içi doldurulan kavramlar olmuştur. Bu nedenle Özal; halkın beklentilerinin ve özlemlerinin karşılık bulduğu bir liderdi. Karizmatik kişiliği, sorunlara gerçekçi yaklaşımı, değişimden yana olan tavırlarıyla Türkiye’de önemli gelişmelere ve yapısal dönüşümlere imza atan liderdi…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.