Hava Durumu

Osmanlının son adamı ve Cumhuriyetin ilk adamı

Yazının Giriş Tarihi: 18.05.2023 23:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 23:49

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolaysıyla mesaj yayımladı. Başkan Büyükkılıç, “Ülkenin geleceği gençlere emanet” dedi. Büyükkılıç yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Bu aziz topraklar, ecdadımızın canları pahasına gösterdiği olağanüstü ve onurlu mücadele ile vatan olmuştur. 1004 yıl önce Malazgirt ovasında, 604 yıl önce İstanbul surlarında, 108 yıl önce Çanakkale’de, 104 yıl önce Samsun limanında ve 7 yıl önce de 15 Temmuzda, hep bu onurlu mücadelenin yansımalarını görürüz. İnanıyoruz ki, bu mücadele Türk gençliği var olduğu sürece devam edecektir. Ülkenin geleceği gençlere emanet. Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca gençliği en fazla önemseyen dünya liderlerinden biriydi. O hep gençlere güvendi ve inandı. Bu nedenle de Ulusal Kurtuluş Savaşını başlattığı 19 Mayıs 1919 tarihini gençlere armağan etti.

Mustafa Kemal Atatürk, ”Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanıklığın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır.. Bu sonucu Türk Gençliğine armağan olarak bırakıyorum, büyük ümidim gençliktedir” demişti.

19 Mayıs 1919’un 104 yılını idrak ediyoruz. Dile kolay 104 yani bir asrı dahi geçmiş.. Bugüne kadar taze, bugüne kadar yeni.. Ne de kolay gelip geçmiştir, değil mi?  Bugün öyle unutulacak ve savsaklanacak bir gün değildir.. Bugün 628 yıl önce üç kıtaya hükmetmiş bir imparatorluğun son adamı ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk adımının sözlü mutabakatının eyleme geçiş günüdür.. 19 Mayıs her yıl övgü şeklinde kutlanmış bir gençlik bayramı olarak hafızalara kazınmıştır.

Osmanlı İmparatorluğunun 27 Halifesi ve 36 Padişahı son adamı Vahdettin ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün mutabakatı olmasaydı tarih bugün acaba ne yazardı?

Yetişmekte olan gençliğimizin  bunları bilme hakkının olduğuna inanıyoruz.. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’un tarihi izdüşümleride halkımızla paylaşılmasına yardımcı olacak programlarda yapılmalıydı diye düşünüyoruz..

R tarihe göre Vahdettin’in vatanı özelde İngilizlere genelde ise İtilaf Devleti’ne satmaya çalışırken Mustafa Kemal Atatürk, vatanı kurtarma amacıyla kırık dökük bir motorla İstanbul’dan kaçarak ve de deniz yolunda büyük tehlikelere geçirerek Samsun’a ulaşarak kurtuluşu başlatmıştır.

Yıllarca 19 Mayıs böyle anlatılmıştı. Birini vatansever yapmak için diğerini vatan haini yapma gereği duyulmuştu. Oysa ne Vahdettin ne de Mustafa Kemal haindi... İkisi de vatanseverdi ve ikisinin de ortak paydası vatanı kurtarmaktı fakat yöntemleri farklıydı...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.