Hava Durumu

Onlar sokağın hayvanıdır

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2022 12:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.04.2022 12:41

Yazmazsam delireceğim… Eğer bir sokağa girdiğinizde o sokağın kedi ve köpekleri insanlardan kaçmıyorsa bilin ki o sokakta iyi insanlar yaşıyordur. Fakat girdiğiniz bu sokakta kedi ve köpekler insanlardan kaçıyorsa, insanları görünce uzaklaşıyorsa o sokakta hayvan severler oturmuyordur. Bir sokağın kedi ve köpekleri o sokakta yaşayanların insani değerlerinin önemli bir ölçütü olabilir...

 Unutmayalım ki hayvanlar Cenab-ı Allah’ın bizlere emanetidir. Cenab-ı Allah, “Rabbim der ki; hayvanlar benim sessiz kullarımdır, şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklar” diye buyuruyor. Dünyadaki her canlı gibi sokak hayvanları da bu doğanın bir parçası ve her canlı gibi onların da barınma, besleme ve güvende yaşama hakkı bulunuyor.

Bir kedi kışın 6.5 saat, köpek ise 16.5 saat boyunca hiç bir şey yiyip içmezse soğuk havaya karşı direncini yitirir ve hayatta kalamaz. İnsani değerleri taşıyan herkesin  bu konuya duyarlılık göstermesi ve evinin, iş yerinin, sokağın hatta yaşadığı bölgedeki parkların bir köşesine bir kap yemek ve su bırakması insani bir erdem ve sorumluluktur.

Ayrıca restoranlar da sokak hayvanları için bazı uygulamalar başlatabilir. İstanbul ve Ankara’da bazı restoranlarda, yemek masalarının üzerinde ‘Lütfen yemek artıklarınızın içine kürdan atmayınız, sevimli dostlarımız ile paylaşacağız’ şeklinde not bulunmaktadır. Restoranlarda arta kalan yemeklerin sokak hayvanlarına verilmesini sağlayacak benzeri bir uygulamayı Kayseri’deki Lokantacılar, Kebapçılar, Baklavacılar ve Pastane Odası da hayata geçirebilir. Bu şekilde hem yiyeceklerin çöpe atılmasını engelleyerek israfın önüne geçebilir hem de sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyacına katkı sunabiliriz.

 Unutmayalım ki sokakta yaşayan kedi ve köpekler bizim yardıma muhtaç sessiz dostlarımızdır…

Ben burada sokak hayvanları konusunda çok duyarlı olan Kayseri Valisi Şehmus Günay, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Talas Belediye Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ile Kayseri Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Buket Ergin’e teşekkür ederim.

2013 yılında beri Kayseri sokak hayvanlarının her zaman yanında olan Kayseri Hayvan Hakları Koruma Başkanı (KAYHAKDER) Nilgün Üzel’e de çok teşekkür ederim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.