Hava Durumu

 “İmam Efendi 30 Ağustos’un adını anmak zorundasın”

Yazının Giriş Tarihi: 28.08.2022 12:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.08.2022 12:31

Nasıl anlatılır ki; tüm dünyanın önünde, halen saygı ile eğildiği bir isim?
Kelimeler mi Yeter Anlatmaya… Övgüye layık Bir Söz mü Vardır Ayrıca...

Gene Hacı Babamın tansiyonunu çıkardılar Hacı Babam, “Bu hafta Cuma namazında vaaz veren imam, herkese rahmet okudu ‘Atatürk ve gazi arkadaşlarının’ adını bile anmadı. Sen o mihraba çıkıp rahat rahat konuşuyorsan Atatürk sayesinde konuşuyorsun eyy utanmaz. Bu adamların arkasında namaz bile kılınmaz. Çünkü asıllarını inkar ediyorlar” dedi.

Hacı Babam; 30 Ağustos 1922’de zaferle taçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile Anadolu’nun işgalden kurtarıldığını öğütlerken, “ Milletimiz hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuştur. Eşine rastlanmayacak  bir mücadele örneği vermiş olan milletimiz içinde olduğu yokluk ve yoksulluk döneminde dahi hiç bir ülkenin boyunduruğu ve esareti altında yaşamayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir eyyy İmam efendi” diyerek tepkisini dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı için verilen cuma hutbesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı’ndan ve Mustafa Kemal Atatürk'ten bahsedilmemesi camide bulunan bazı vatandaşlarca protesto edildi. Cami cemaatinde bulunan vatandaşlar, “Hangi görüşte olursanız olun, Atatürk'ün ve 30 Ağustos’un adını anmak zorundasınız” diyerek mihrapta cuma hutbesinde bulunan cami imamını uyardı.

Benim de cuma namazını kıldığım camide vatandaşlar 30 Ağustos’ta elde edilen zaferin vatan topraklarının kurtuluşunda büyük bir önemi olduğu söylerken, “19 Mayıs 1919 öncesi ülkemiz Sevr Antlaşması ile parçalanmış ve yönetilmez duruma gelen ülkemizin topraklarının yeniden kazanıldığı 30 Ağustos’u çok önemli buluyoruz. Vatan ve Toprak sevgisi bizi bugünlere getirdi. Eğer 30 Ağustos olmasaydı bu ülkede yaşar durumda değildik. Bir başka kültür ve inanç burada hakim olacaktı.30 Ağustos bundan önceki süreçte, ülkenin kurtuluşunda emeği olan başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehit ile gazilerimizi rahmet ve saygıyla anmamız lazım. Onları hiçbir zaman unutamayız. Atalarımızın o günkü mücadelesi olmasa bu ülkede olmayacaktı. O zamanlarda Yunan Ordusu’nun da bulunup, ülkemize ihanet eden manda sevdalıları vardı. Her dönem kendi çıkarlarını düşünüp, vatanın geleceğini yok sayanlar olmuştur. Onlar ülkemizi arkadan hançerlemiştir, onları lanetliyoruz" dediler.

 Camilerde okutulan cuma hutbesinde 30 Ağustos, Atatürk ve silah arkadaşlarının adının anılmaması şehrimiz de bazı camilerde protesto edildi. Bizler inançlarımızı en üst seviyede yaşayan bir toplumuz, inançsız insan, meyvesi olmayan kuru bir ağacın gölgesinde yaşar gibidir. Evet, Zafer Haftası içerisinde kılınan cuma namazı öncesi hiçbir hutbede, Atatürk ve silah arkadaşlarının adı geçirilmedi.

Dün Kartal Şehitler Mezarlığı’na gittim. Bir Fatiha okuyup, Mustafa Kemal Atatürk, başta tüm şehitlerimize ve onların cepheden gazi olup ayrılanları, sonrasında ebediyete göçen silah arkadaşlarının ruhlarına hediye ettim.

Rabbim her birini haberdar eder inşallah..

,

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.