Hava Durumu

"Hayvanlar Cenab-I Allah’ın Bizlere Emanetidir"

Yazının Giriş Tarihi: 27.11.2022 10:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.11.2022 10:31

Yazmazsam delireceğim, eğer bir sokağa girdiğinizde o sokağın kedi ve köpekleri insanlardan kaçmıyorsa bilin ki o sokakta iyi insanlar yaşıyordur. Fakat girdiğiniz bu sokakta kedi ve köpekler insanlardan kaçıyorsa, insanları görünce uzaklaşıyorsa o sokakta hayvan severler oturmuyordur. Bir sokağın kedi ve köpekleri o sokakta yaşayanların insani değerlerinin önemli bir ölçütü olabilir...

Unutmayalım ki hayvanlar Cenab-ı Allah’ın bizlere emanetidir. Cenab-ı Allah, “Rabbim der ki; hayvanlar benim sessiz kullarımdır, şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklar” diye buyuruyor. Dünyadaki her canlı gibi sokak hayvanları da bu doğanın bir parçası ve her canlı gibi onların da barınma, beslenme ve güvende yaşama hakkı bulunuyor.

 Bir kedi kışın 6 buçuk saat, köpek ise 16 buçuk saat boyunca hiç bir şey yiyip içmezse soğuk havaya karşı direncini yitirir ve hayatta kalamaz. İnsani değerleri taşıyan herkesin  bu konuya duyarlılık göstermesi ve evinin, iş yerinin, sokağın hatta yaşadığı bölgedeki parkların bir köşesine bir kap yemek ve su bırakması insani bir erdem ve sorumluluktur.

Ayrıca yemek restoranları da sokak hayvanları için bazı uygulamalar başlatabilirler. İstanbul ve Ankara da bazı restoranlarda, yemek masalarının üzerinde "Lütfen yemek artıklarınızın içine kürdan atmayınız, sevimli dostlarımız ile paylaşacağız" şeklinde not bulunmaktadır. Restoranlarda arda kalan yemeklerin sokak hayvanlarına verilmesini sağlayacak benzeri bir uygulamayı Kayseri’deki Lokantacılar, Kebapçılar, Baklavacılar ve Pastane Odası da hayata geçirebilir. Bu şekilde hem yiyeceklerin çöpe atılmasını engelleyerek israfın önüne geçebilir hem de sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyacına katkı sunabiliriz.

Unutmayalım ki sokakta yaşayan kedi ve köpekler bizim yardıma muhtaç sessiz dostlarımızdır…

Ben burada sokak hayvanları konusunda çok duyarlı olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’a, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’e ve Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür ederim.

2013 yılında beri Kayseri sokak hayvanlarının her zaman yanında olan KAYHAKDER (Kayseri Hayvan Hakları Koruma Başkanı) Nilgün Üzel de çok teşekkür ederim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.