Hava Durumu

Hacı Babam; “Yeme içme artık zenginlerin işi"

Yazının Giriş Tarihi: 21.08.2023 07:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.08.2023 07:33

Evet, Hacı Babam, gene konuştu; “Evlat Korona zengini daha zengin yaptı, fakiri de daha fakir yaptı, olan bizim gibi orta halliye oldu. Allah yardımcımız olsun. İnsanlar belediyelere baskın yapmaya başladılar. Kimsenin huzuru kalmadı bakıyorum etrafımda insanlar barut gibi... Ben bugüne kadar böyle sahipsiz bir şehir görmedim. Manavı, fırıncısı, kasabı, bakkalı tutturabildiğine satıyor. Şehrimizde herhalde 400’e yakın zabıta var. Bu zabıtalar ne iş yapar, biri bana anlatsın. Eskiden manavı, kasabı veya bakkalı tek tek gezerlerdi. Özellikle fırınlarda temizlik, gramaja bakarlardı. Şimdi insanlara sorun ekmeğin gramajı ne kadar desen o şehrin belediye başkanı bile bilmez. Maşallah bizim başkanlar TV kanallarını gezerler, güzel güzel süslü süslü konuşurlar. Bizler de inanırız. Kısacası bu şehirde kör tuttuğunu öpmeyi bırak ısırmaya başladı...

Yemek içmek artık sadece ekonomisi iyi olanlara mahsus. Onlar da maşallah var, hiç fiyat artışıymış, kaliteymiş aldırış ettikleri yok. Bir çay 30 TL, bir kahve 60 lira olmuş bu memlekette. Tavuk dürüm bile fakir yiyeceği olmaktan çıktı. Eskiden 10 liraya satılan tavuk dürüm 120 lira olur bu gidişle. Yani dışarda yiyecek adına seyyar satıcıdan başlayıp, kafanızı sokacak bir dükkan bulduğunuzda, lokantaya ulaşamadan hesabınız darmadağın oluyor. Restoranlar için tek kelime etmiyorum. Meyve sebze işlerini yazmaya gerek yok, pazaryeri bile artık zenginlerin uğrak mekanları oldu.

Demem o ki, bu şehirde inanılmaz bir başıboşluk var. Kör tuttuğunu öpüyor resmen. Ev kiralarından, gıda sektörüne, yiyecekten içecek sektörüne kadar fiyat terörü yaşanıyor. Hesap yapan yok, kaça aldın kaça satıyorsun diyen yok. Marketler zaten sürekli etiket değiştiriyor. Ve sürekli yeni şubeler açıyor. Hijyen felan hak getire. Kullanım tarihi geçmiş mallar raflarda aslanlar gibi duruyor. Kokmaya yüz tutmuş gıda maddeleri etiket okuma merakı olmayanlara rahatlıkla satılıyor. Senede bir kere denetim yapıldığında, nedense herkesin önceden haberi oluyor ve tedbirini alıyor.

NİYE KOLAY HASTA OLUYORUZ

Özellikle son dönemlerde niye kolay hasta olmaya başladık dersiniz? Bağışıklık sistemimize ne oldu? Niye enfeksiyonlara karşı dayanıksız hale geldik? Çocuklarımız niye çabucak hasta oluyor? Grip desen değil, sıcak çarptı desen o da değil ama kuru öksürük, nefes almada zorlanma, vücut direncinde düşüş ve yatağa mahkum olmak... Ben ne bilim adamı, ne de tıp adamıyım. Ama ortada garip bir durumun olduğunu görebiliyorum. Kanser hastalığında artış da kafamızı karıştırıyor. Geçenler Kayseri LÖSEV'den Arzu Hanım’la konuştuk... Kayseri’de 3 bine yakın kayıtlı kanser hastası varmış. Bence bu olay çok düşündürücü. Mideler bozulmuş durumda. Akciğerler aldığımız nefeste bile zorlanıyor. Bir garip durum var ortada. Ne var ki kimse çıkıp açıklama yapmıyor.

Acaba diyorum, yediğimiz gıdalardan dolayı mı vücudumuz ve organlarımız ciddi bir saldırıya maruz kalıyor? Kullandığımız ilaç etki etmiyorsa bunun sebepleri nedir? Yoksa sebzede, meyvede, nohutta, soyada, mısırda, ayçiçeğinde, buğdayda ve tüm bakliyat ürünlerinde kullanılan tohumlar mı bizleri bu hale getirdi? Bir gıda mühendisi arkadaşım, ‘Türkiye'deki tohumların çoğu yabancı kaynaklı. Hastalığı beraber getiriyor’ demişti. Sonuç olarak tohumculuk pazarının yüzde 70'i yabancı firmalara aitmiş. Ve bu firmaların ülkemize sattığı tohumların İsrail menşeli olduğunu da söyledi.

 Evet önce insanları kanser yapacak tohumları sonra ilaçlarını satıyorlar. Kayserimiz de uyuşturucu aldı başını gidiyor içici olarak 100 binleri geçmiş bununla ilgili acil çözümler bulunmalı… Şehrimizde bulunan   Psikiyatrist servisleri. Hastaneler çok yetersiz…Geçtiğimiz günlerde şehrimizde bu işi uzmanı  Psikolog Sevgi Hanımla uzun uzun sohbetler ettik. İnsanlar terapi yapılarak bu illetlerden kurtulabilir. Buna çok ihtiyacımız var. Bir başka faktör de aile dizimi. Nesillerden aktarılan travmalar. Kadim beden bilgeliği uygulayıcısı Feray Hanım da çok güzel konulara değindi…

Her iki hocamız da eğitim vermeye hazır olduklarını söyledi...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.