Hava Durumu

Cumhuriyet sonsuza dek de ayakta kalacaktır

Yazının Giriş Tarihi: 28.10.2021 09:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.10.2021 09:53

Cumhuriyet ve demokrasi yoklukla, yoksullukla, ölümle sınanan bir halkın, küllerinden doğuşunun en büyük simgelerindendir. Önemi, kıymeti büyüktür. Zor günlerden geçerken özellikle bu iki kelimenin önemine bir kez daha vurgu yapmak, unuttuklarımız hatırlamak, bildiklerimizi pekiştirmek, yanlış bildiklerimizi doğruyla değiştirmek şart.

Neden mi?

Çünkü Cumhuriyet, halkın egemenliğini kendi elinde bulundurduğu ve bunu, asından seçtiği milletvekili aracıyla kullandığı bir devlet şeklidir özgürlük ve eşitlik, rejimin temelini oluşturur.

Demokrasi ise bu topraklarda yaşayan vatandaşların, devlet politikasını şekillendirme de eşit haklara sahip olması anlamına gelmektedir.

Aklımıza gelebilecek her türlü farklılığı, zıtlığı; çeşitlilik, zenginlik, renklilik, en büyük kültürel miras olarak benimseyen anlayıştır.

Çok uluslu, çok dilli, çok kültürlü devletler için en uygun yönetim şeklidir. Aynı coğrafyayı vatan belleyenlerin, hikâyeleri iç içe geçenlerin, etle tırnak olanların birbirine saygı duyarak geliştirdikleri en hayati süreçtir. Can damarıdır. Atan kalp, çalışan beyindir.

Cumhuriyet rejimi ve demokrasisi, hukukun sağlıklı işleyebilmesi; örgütü topluma dönüşebilmemizin de olmazsa olmazıdır. Çocukların, ağız dolusu kahkahalar atabilmesidir. Büyüklerin şekillendirdiği bir dünyada, daha yüzeysel yaralar alarak yaşayabilmelerinin tek yoludur.

Cumhuriyet rejimi, en büyük halk iradesi, halk birlikteliği, halk dayanışmasıdır. Cumhuriyetimizin 98’nci kuruluş yıldönümü, daha güçlü bir demokrasiye yol olsun.

Bize bu değerli vatanı armağan edenlerin ruhu şad olsun.

Saygıyla, özlemle, minnetle anıyoruz.

Hep vardı, var olacak

Cumhuriyete, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına sahip çıkmak bu güzel vatanda yaşayan herkesin görevidir. Çünkü hukukun üstünlüğünü esas alan, çok sesli çok kültürlü bir yönetim anlayışı Cumhuriyet, toplum tek oksijen kaynağıdır. Vatan uğruna canını feda edenlere kadar en temel sorumluluğumuzdur.

Kendimiz, çocuklarımız, sevdiğimiz, hayat boyu belki hiç tanışmayacak, karşılaşmayacak olsak dahi varlığına şükrettiğimiz, “iyi ki varlar” dediğimiz o güzel insanlarla huzurlu bir ömrün olmazsa olmaz koşulu da cumhuriyettir. Değeri çok, anlamı ve hissettikleri derindir.

Sana olan saygımı da sevgimi de anlatmaya yetecek kelime yok canım Ata’m , Atatürk devrimlerinin bekçisi milyonlar var bu ülkede. Hep vardı, var olacak.

Hep kutluydun, hep kutlu kalacaksın Cumhuriyet...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.