Hava Durumu

Çocuklarımıza sahip çıkalım!

Yazının Giriş Tarihi: 19.02.2022 08:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.02.2022 08:53

Kim ne derse desin, bu çağın en büyük sorunlarından biri uyuşturucu dediğimiz illet.. Bunun da çok çeşidi var… Ama her biri gençliği, geleceğimizi yok ediyor. Çoğu zaman daha az tehlikeli gibi görüneniyle alıştırıyorlar bu illeti. Hayattan, yaşamdan alıyor bu zehir gençlerimizi…

Geçenler Kayseri Narkotik Şube Müdürlüğü’nü ziyaret ettim. Narkotik şubede çalışan arkadaşlar müdüründen çalışan polislerin hepsi sorumluluğunu bilen ve işin ehli olan kişilerdir. Narkotik Şube Müdürlüğü’ne girdiğimde kendimi film setinde hissetim. Narkotik elemanlarının hepsi genç, yakışıklı ve çok değişik giyimleri olan atletik yapılı arkadaşlar.  Ama gözlerinden ışık saçılıyor. Narkotik Şube müdürünü polis akademisi mezunu alt yapısı olan, yasaları çok iyi bilen biri…

Kayseri Narkotik Şube Müdürlüğü, uyuşturucu yakalamada Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Bu da Kayseri Emniyetin başarılı çalışmasını göstermektedir.

Zehir tacirlerine karşı, polis, jandarma ne kadar önlem alsa onlar yöntemlerini değiştiriyor… İlla buluyor çocuklarımızı, gençlerimizi…

Kayseri, uyuşturucu güzergahında olan bir il. Burada da alınan tüm önlemlere rağmen her gün uyuşturucu yakalanmaktadır.

Birkaç yıl önce çokça bonzaiden ölüm haberleri alırdık. Şimdilerde sanki o belanın kullanımı azalmış gibi, diğer uyuşturucuların satışı, kullanımı çok engellenemedi.

Narkotik Şube müdürünün anlattığına göre, okul çevrelerinde, uyuşturucu satışı engellendi. Kayıtlı torbacılara adeta göz açtırılmıyor. Tabi bu sadece polisle olacak iş değil. Aileler de çocuklarına sahip çıkmalı.

Emniyet müdürünün her zaman dediği gibi, ‘en narkotik polisi annedir’. Annelere çok iş düşmektedir. Çünkü uyuşturucu kullanımı ilkokullara kadar indi.

Okullarda farkı kültürel, sosyal, sportif programlarla gençler enerjilerini faydalı bir şekilde değerlendirebilmeli. Bence, yerel yönetimler, mahallelerde, semtlerde gençlerin zamanlarını sağlıklı ortamlarda geçirebilecekleri mekanlar oluşturmalı. Spor bu anlamda gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak en büyük etkenlerden biri.

Günlük ve saatlik olarak tutulan rezidans dairelerde her türlü yasa dışı işler yapılmaktadır. Bilgiye göre, en fazla uyuşturucunun yakalandığı yer rezidans dairelerdir. Bir de bu belaya bir şekilde musallat olanları kurtarmak için yapılması gerekenler var.

Kayseri Eğitim Araştırma bünyesindeki AMATEM’i, çok daha donanımlı ve geniş kadrosu olan bir bağımsız hastaneye dönüştürülmeli. Burada tedavi gören bağımlıları hayata döndürecek çalışmalar yapılmalı.

Bu konuda en güzel çalışmayı Kayserili iş adamı Saffet Arslan gerçekleştirdi. Arslan,3 binin üzerinde  sokak çoğunu bu illetten kurtarmıştır. ‘İpeksi dokunuş’ adı altında Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışması sonucu bu çocuklara spor eğitimi aldırarak ailelerine ve okullarına geri dönmelerini sağlamıştır…Saffet Arslan, her zaman şunu söyler;” Dünyayı kirlenmemiş kalpler kurtaracak.”

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.