Hava Durumu

Bugün sevimli dostlarımızın günü...

Yazının Giriş Tarihi: 04.10.2023 07:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.10.2023 07:38

Sürekli horladığımız, şiddet gösterdiğimiz, var edilişine saygı duymadığımız hayvanların insan sağlığına ve insanlığa hizmetleri yazmakla veya anlatmakla bitmez.

Buna karşın ısrarla onlara kötü davranıyoruz…

Hadi insanlar olarak birbirinizle geçinemiyorsunuz…

Birbirinizi sevmiyorsunuz. Müşterek menfaatleriniz çakışıyor olabilir.

Kıskanabilir veya nefret edebilirsiniz. Kavga edebilirsiniz. Hatta savaşabilirsiniz. İnsanlık için her şey mubah. Ama ya ağzı veya dili olmayan bu gariban hayvanlardan ne istersiniz?

Anlamak mümkün değil…

Onları sevmeyebilirsiniz. Ancak haklarına ve var olma sebeplerine saygı duymak zorundasınız.

Evinde, bahçesinde ya da iş yerinde veya da hayatında onlara yer veren insanları niye anlamak istemez ya da onlardan örnek almak istemezsiniz…

Bir hayvanla hayatı paylaşmanın keyfine keşke varabilmiş olsaydınız…

Bu kedi veya köpek olmak zorunda değil. Kuş besleyebilirsiniz  ya da bir akvaryum edinebilirsiniz..

Bir hayvana bakıyor olabilmek onun sorunluluğunu alabilmek karşılıklı duygusal bir bağ kurabilmek insanı yeniler ve motive eder. Güven verir. Sakinleştirir. Hatta huzur verir. Karşılıksız ve katıksız sever hayvanlar.

Hiçbir menfaat beklentileri yoktur. Ne kadar çok insan tanırsam, o kadar çok hayvan sever oldum..

Hayvan besleyen insanlar daha duygusal daha anlayışlı ve pozitif oluyor. Özellikle çocukların bir hayvanla hayatı paylaşmaları yönünde düşünüyor pedagoglar.

Bu konuda Kayseri şehrimizin ünlü psikoloğu Sevgi Keske, “Çocuklarımıza küçük yaşta hayvan sevgisini aşılamalıyız. Hayvanı seven çocuklardan hiç bir zaman zarar gelmez, aslında ilkokullarda hayvan barınakları yapılarak çocuklarımıza eğitimi vermeliyiz. Böyle çocuklar genellikle daha mutlu, paylaşımcı ve sorumluluk sahibi oluyorlar. Zaman içinde hayvan da evin bireyi oluyor. Kaldı ki bugün Türkiye de bile bazı hastanelerde hastalara terapi yapılıyor. Psikolojik olarak insanlar huzur duyuyorlar. Tedaviye olumlu cevap alınıyor” görüşünü paylaşıyor.

Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanlar Günü, sokak hayvanları için kapınızın önüne bir kap su bir kap yemek koyun lütfen!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.