Hava Durumu

Bugün sevimli dostlarımızın günü…

Yazının Giriş Tarihi: 04.10.2022 10:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.10.2022 10:18

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları günü olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise yeni yeni değer verilmeye başlandı. Büyükşehirlerde, barınaklarda ve okullarda bir takım kutlamalar yapılıyor.

Ben burada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan da hayvan hakları yasasının çıkması için çok gayret gösterdi. Emine Hanım özellikle hasta ve sokak hayvanları için yoğun mesai harcadı. Evlerinde bu hayvanları görebilirsiniz. Bunun yanında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da hayvan sever bir bakan… Kendisinin de köpek ve kedileri var. Soylu, bazı yasaklar getirdi. Bunun yanında bütün belediyelere talimat verdi sokak hayvanlarının beslenmesi için hatta sahada kendisi beslemeler yaptı.

Kayseri Valisi Gökmen Çicek’i ise hayvanlar konusunda pek duyarlı görmedim. Bugüne kadar Kayseri’de görev yapan valilerimizin hayvan konusunda çok duyarlı olduklarını bütün havyan severler bilir. Geçtiğimiz günlerde Hacılar ilçesinde yaşanan toplu hayvan katliamı ve Bolu’da hayvanları besleyen üniversiteli öğrencileri tartaklama olayı hakkında Sayın Vali’den bir basın açıklamasını hayvan severler olarak bekliyoruz.

Şehrimizde bu konuda Türkiye’nin ilk “Pati Köyü”nü kuran Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ı Türkiye’nin en hayvan sever başkanı olarak görüyorum. Çünkü can dostlar için mezarlık dahi yaptırdı. Kayseri’ye gelen yazarlar, sanatçıların yanı sıra başka ilerden üniversite öğrencileri de sadece Pati Köyü’nü görmek için bile Talas’ı ziyaret ediyor. Sayın Başkan Yalçın’ı kutlamak isterim. Sadece Pati Köy yapmakla kalmadı. Toplama ve besleme ekipleri de çok güzel çalışıyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da Kocasinan’da bulunan yüzlerce besleme ünitelerini sürekli kontrol edip kendi elleriyle besleme yapıyor. Çolakbayrakdar, yakın zamanda Türkiye’nin en modern ve  büyük kedi kasabasını faaliyete geçireceğini söyledi. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu  ise seçildiği günden beri ‘Pati Parkı’ ile ‘Pati Köyü’ yapacağını söylemesine rağmen hiçbir adım atmadı.Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da, sokak hayvanlarının beslenmesi için çok güzel çalışmalar yapıyor. Büyükkılıç, Hayvan Barınağı için de gereken gayreti gösteriyor. İnşaatı hızla devam eden barınak, bu sene hizmet verecek.

Kayseri Emniyet Müdür Yardımcısı Sayın Cavit Özbek’i de kutlamak gerek… Nerede sokak hayvanları ile sorun var Cavit Müdürüm her zaman sorunları çözüyor. Ayrıca Emniyet’e bağlı “HAYDİ” teşkilatına da teşekkür ederim.

Burada ayrıca Büyükşehir’de görev yapan kendisinin de hayvanları olan Buket Ergin ve Hayvanat Bahçesi ile Barınaktan Sorumlu Burhanettin Bacak’a da teşekkür ederim. Kayseri ve çevre ilçelerinde sokak hayvanları için sürekli besleme yapıyorlar.

Ben “Sokak hayvanları” söylemini kabul etmiyorum. Onlar sokak hayvanı değildir. Onlar “Sokağın Hayvanlarıdır”… Her sokakta birkaç gönüllü hayvan olmalıdır. Sokağın sakinleri tarafından bakılmalı ve gözetilmelidir. Bu gönüllü hayvanlar sokağı sahiplenir ve korur. Ayrıca sokağı kendi alanları ilan edip mahalleyi koruma altına alarak yabancıyı hatta diğer hayvanları da kendi alanlarına sokmaz.

Sokağın hayvanları genellikle köpek ve kediler olup mağdur ve ezilen kesimi ise köpeklerdir. Onlara çok şey borçluyuz. Allah her canlıyı bir görev için yaratmıştır. İnsan onuru ile hayvan onuru Allah gözünde eşit olup sadece statüleri farklıdır. İçinde bulunduğumuz ekosistem sadece bize ait olmayıp hayvan ve bitkileri de kapsar. Bu dünya hepimizin, var olmak hayvanlar için de esastır.

Bu hak insanlara olduğu gibi hayvanlara da Allah tarafından lütfedildi. Kur’an-ı Kerim’de hayvan hakları özenle işlenmiştir. Mekke’den Medine’ye savaşa gittiğinde peygamberimiz önce atların ve develerin yüklerinin boşaltılıp, sularının verilmesini daha sonra namaz edilmesini istemiştir.

Müslümanlığın temel ilkesi merhamettir. Sokağın hayvanlarını yaşatmak ulusal direncimizdir. 

“Karıncadan file kadar hepsi Allah’ın ailesidir” diyor Hz.Mevlana

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.