Hava Durumu

Muğla Büyükşehir'den 'Datça' açıklaması

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Datça'nın Çeşmeköy mahallesinde gerçekleştirdikleri restorasyon hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2022 14:02
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2022 14:02
https://www.igfhaber.com
Muğla Büyükşehir'den 'Datça' açıklaması

MUĞLA (İGFA) - Yazılı bir açıklama gerçekleştiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, Datça Çeşmeköy Mahallesinde yaptıkları restorasyon çalışmaları ile ilgili sosyal medya paylaşımları sonrasında bir açıklama yapma gereğinin doğduğunu iletti.

Göreve başladıkları 2014 yılından bu yana onlarca restorasyon çalışması yaparak özellikle Muğla'ya  özgü mimariyi korumak, yapıları özgün haliyle koruyarak aslına uygun şekilde gelecek kuşaklara aktarmak için gayret sarf ettiklerinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere dikkat çekildi. " Datça Çeşmeköy Camii, şehrimizin önemli tarhi kültür öğelerinden biri olmuş ancak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle tarihi yapının yok olmasının önüne geçmek için bilimsel incelemeler yapılarak yapının restorasyon çalışmalarına başlatılmıştır.

Restorasyon çalışmasına baktığımızda; Caminin restorasyon uygulamasında mevcut sıva katmanının korunamayacak şekilde bozulmuş olması sebebi ile sıva raspası ve mevcut duvarlarda sağlamlaştırma uygulamaları yapılmıştır. Knidos Antik Kenti yolu üzerinde bulunan yapının taş duvar örgüsünde sıklıkla devşirme taş malzeme kullanımı, taş örgüsünün belirli bir düzen içermemesi yapının özgün halinin sıvalı olduğuna bir kanıt niteliği teşkil etmektedir. Restorasyon uygulamasındaki kiremit baskılı sıva uygulaması Datça yarımadasında kırsal mimaride sıklıkla görülmekle birlikte tescilli yapının cephe duvarlarında da kısmen görülebilmekteydi. Bu kapsamda kiremit baskılı sıva yapının özgün haline uygun olarak aslına uygun malzeme ve teknikle yapılmıştır.

Yapıdaki tüm uygulamalar yapının onaylı restorasyon projesine uygun olarak restorasyon ilkeleri ve kurallarına göre tamamlanmıştır. Ayrıca söz konusu caminin Koruma Kurulunca uygun bulunan restorasyon projesi doğrultusunda uygulamalar tamamlanmış olup restorasyon süreci ve sonucuna ilişkin bilgi ve belgeler Koruma Kuruluna iletilmiş, Kurulun 23.01.2019 tarih ve 7581 sayılı kararı ile restorasyon uygun bulunmuştur.

Son olarak belirtmek isteriz ki Çeşmeköy Camii Restorasyonu Projesi, Tarihi Kentler Birliği’nin her yıl düzenlediği özendirme yarışmasında; Milas Pinarköy Camii ve Bozüyük Cemil Toksöz Konağı ile birlikte “2015 Yılı Proje Dalında Başarı Ödülüne” layık görülmüştür."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.