Hava Durumu

İnsan olmanın yolu

Yazının Giriş Tarihi: 13.12.2022 11:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 11:41

Hayatımız her geçen gün zorlaşıyor, nüfusun çoğalması, ihtiyaçların artması, daha iyi bir yaşam adına verilen mücadeledeki kuralsızlık bir noktadan sonra insanı insan olmaktan maalesef çıkartıyor.

Bu toz duman arasında hayatımızı kolaylaştıracak en azından canımızı sıkacak hadiselerin uzağında durmamızı sağlayacak ufak tefek önlemler ile hem bizi hem de karşımızdakini rahatlatacak genel kuralları uygulamaya koyabilsek belki büyük bir çoğunluğun mutlu olmasını sağlayabileceğiz.

Önceki gün sosyal medyada dolaşırken tam da bizim hislerimize tercüman olacak birkaç paylaşım ile karşılaştık, Bu paylaşımları bir araya getirdiğimizde aslında hepimizi rahatlatacak mesafeler almamız için hiçbir sebep kalmayacağımın da farkına vardık.

Biz zaten kurallara elimizden geldiği ölçüde uyan ve çevremizdekilerin de bu kurallara uyması adına sürekli ikazlarda bulunan bir yapıya sahibiz, aşağıda sıraladığımız son derece basit kuralları uygulamaya koyabilen dostlarımızın birkaç gün sonra kendilerini daha rahatlamış bir şekilde bulabileceklerini düşünüyoruz.

Denediğimizde hiç bir şey kaybetmeyeceğimiz basit kuralları uygulamak için bugünden tezi yok, işte sözünü ettiğimiz o kurallardan yaptığımız derleme..

1. Bir kişiyi telefonla iki defadan fazla aramayın. Çağrınızı yanıtlamazlarsa, ilgilenmeleri gereken önemli bir şeyler olduğunu varsayın.

2. Ödünç aldığınız parayı, diğer kişi size ödünç verdiğini hatırlamadan önce iade edin. Bu sizin dürüstlüğünüzü ve karakterinizi gösterir. Aynı şey para haricindeki diğer şeyler için de geçerlidir.

3. Birisi size öğle / akşam yemeği ısmarlarken asla menüdeki pahalı yemeği sipariş etmeyin. Mümkünse onların seçtikleri yiyecekleri sizin için de sipariş etmelerini isteyin.

4. Hiç kimseye "Ah, yani henüz evli değil misin?""Çocuğun yok mu", "Neden bir ev almadın?" veya "neden bir araba almıyorsunuz?" gibi garip sorular sormayın. Bunlar sizin sorununuz değildir.

5. Arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. Erkek ya da kız, yaşlı ya da genç olması fark etmez. Toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez.

6. Bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir daha ki sefere siz ödeme yapın.

7. Farklı görüşlere saygı gösterin. Unutmayın, birinin 6 gördüğü, size 9 görünebilir. Ayrıca, ikinci görüş bir alternatif için iyidir.

8. İnsanların konuşmasını asla bölmeyin. Konuşmalarına izin verin. Dediklerinin hepsini duyun ve hepsini filtreleyin.

9. Konuşurken gereksiz konulara girmeyin. Asıl konuyu anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın.

10. Birisiyle dalga geçer ve onlar bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın. İnsanları daha fazlasını yapmaya teşvik edin ve ne kadar minnettar olduğunuzu gösterin.

11. Biri size yardım ederken "teşekkür ederim" deyin.

12. Birinin kilosu hakkında yorum yapmak için hiçbir zaman bir neden yoktur. "Harika görünüyorsun" demen yeterli. Kilo vermek hakkında konuşmak istiyorlarsa, zaten yapacaktır.

13. Biri size telefonunda bir fotoğraf gösterdiğinde sola veya sağa kaydırmayın. Sırada ne olduğunu asla bilemezsiniz.

14. Bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne için olduğunu sormayın, "Umarım iyisindir" demeniz yeterlidir. Onları, size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda kalma gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın. Bilmenizi isterlerse, bunu zaten söylerler.

15. Temizlik görevlisine CEO ile aynı saygıyı gösterin. Altınızdaki birine ne kadar kaba davrandığınızdan kimse etkilenmez, ama insanlar onlara saygılı davranırsanız bunu fark edeceklerdir.

16. Bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak kabalıktır.

17. Sizden istenene kadar asla tavsiye vermeyin.

18. Kimseye gerek yokken yaşını ve maaşını sormayın.

19. Sizi doğrudan ilgilendirmeyen herhangi bir şey olmadıkça işinize odaklanın.

20. Sokakta biriyle konuşuyorsanız güneş gözlüğünüzü çıkarın. Bu bir saygı göstergesidir. Göz teması konuşma kadar önemlidir.

21. Yoksulların ortasında asla zenginliğinizden bahsetmeyin. Benzer şekilde, çocuğu olmayanların yanında çocuklarınız hakkında konuşmayın.

22. İyi bir mesajı okuduktan sonra, "Mesaj için teşekkürler" demeye çalışın.

Takdir, sahip olmadıklarınızı elde etmenin en kolay yolu olmaya devam eder...

23. Bilmediğiniz konularda dedikodu yapmayın, bir başkasının menfaati gereği uydurmuş olabileceği yalanlara ortak olmayın...

24. Eğer amirseniz çalışanlarınıza güzel davranın, onların da ailesi çocukları ve bir onuru olduğunu sakın unutmayın..

25. Kibirlenmeyin, övünmeyin ; sizi siz değil insanların değerlendirmesine bırakın..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.