Hava Durumu

Adam gibi adam

Yazının Giriş Tarihi: 06.10.2021 01:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.10.2021 01:02

Her geçen gün hepimizin bildiği “İyi İnsan” yada “İyi Adam” tanımı değişiyor. Eskiden mahallelerde parası pulu olmayan ancak sözü adeta “kanun” olan adamlar vardı ve o adamların sözünün üzerine asla kelam edilmezdi.

Son dönemlerde “Adam” tanımı tamamen değişti.

İstediğin kadar akıllı ol, İstediğin kadar iyi ol, Süper zeki birisi ol, bunlar hiç kimse için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Eğer çok paranız varsa, adam gibi adamsınız.

Eğer çok önemli bir makamda iseniz adam gibi adamsınız.

Eğer bulunduğunuz yerde sağa sola para saçıyorsanız, adam gibi adamsınız.

Karşımızdakinin talep ettiği ihtiyaçları karşıladığınız müddetçe hiç kimse size kazandığınız servetin kaynağını sormaz, “Bu adam daha dün aç susuz dolaşırken birden bire nasıl bu kadar paraya, pula sahip oldu?” diye hiç kimse araştırma yapma gereği duymaz. Bir anda etrafı çevrilir ve kim bu kişiden nemalanırsa anında “adam gibi adam” sınıfında değerlendirilir.

Halbuki hayatın bize öğrettiği tecrübeler ışığında biliriz ki; adamlık başka şeydir, adam olmak başka şeydir.

Daha da önemlisi adamlık gerçekten zor iştir.

Din adamlığı, devlet adamlığı, iş adamlığı, hukuk adamlığı,  bilim adamlığı…..

Burada kadınlar yer almaz nedense zulüm adamlığı politika siyaset adamlığı başlı başına dikkat isteyen bir iştir.

Bir hâkim bir savcı gün içinde verdiği kararın akşamı başını yatağa koyduğunda aklına hiçbir şey gelmeden düşünmeden beş dakika içinde rahatlıkla uyuyabiliyorsa hukuk adamıdır.

Adalet adamıdır.

Bir avukat savunduğu müvekkilini belgelerle evraklarla şahitlerle müvekkilinin suçsuzluğunu ispat edip kendisini kanıtlayabiliyorsa hukuk adamıdır.

Yoksa “yoruldum, bunlardan binlerce var, maaşım az, sosyal hayatım yok, diğerleri neden daha iyi yaşam şartlarından faydalanıyor ben faydalanamıyorum” diyorsa o bambaşka bir adamlığa geçmiştir ve geçtiği yerden haberi de yoktur.

Bir din adamı Kuran, din, İslam, doğruluk, erdem, insanlık, merhamet, şefkat, mağfiret öğreteceğine müftüler müteahhitliğe soyunuyorsa, o din adamı değildir bulunduğu mevkii şaşırıp iş adamı olmuştur.

Artık ondan beklenen Kur'an kursu inşaatı, müftü lojmanı, müftülük sosyal tesisi, müftülük dinlenme lojmanı olur.

Onun din İslam eğitimi vermesini beklemek yanlış olur başka sulara yelken açmıştır.

Hocalar, imamlar, müezzinler ile ilgili fikirlerimizi başka bir zaman yazacağız.

Fakat bazıları var ki haklarını yememek lazım boylarını hadlerini aşıp öyle güzel işler yapıyorlar hayran olmamak elde değil. Bu şekilde hizmet eden din adamlarını hayranlıkla gıpta ile takip edip takdir ediyoruz.

Herkes aynı değil kuşkusuz.

Bir iş adamı ülkesine kaliteli ürünler üretiyor, işçisinin sigortasını yatırıyor, vergisini ödüyorsa, dış ülkelere de ürettiklerinden satabiliyorsa iş adamı budur.

Vakti zamanı kaldığında öğrenci okutup, fakire yoksula destek veriyorsa iş adamıdır adamdır.

Bir siyaset adamı verdiği sözlerde vaatlerde duruyorsa konuştuğunun arkasındaysa ülkesine hizmet veriyorsa geleceğe çağdaş uygarlığa ülkesini taşıyorsa siyaset adamıdır.

Politikacı ülkesindeki her kesime ait vatandaşını uçakla seyahat eder duruma getiriyorsa karayoluyla ulaşımını sağlıyorsa insanlar yarınlarına güveniyorsa siyaset adamı adamdır.

Yoksa boş beleş vaatlerle vatandaşını oyalıyorsa o başka bir şeydir.

Adam sadece erkeklerden olmuyor tabi.

Seversiniz sevmezsiniz yada başka bir tanım ile yaftalarsınız hatırlayınız şu an İYİ Parti Genel Başkanı olan Meral Akşener başörtüleri zorla başlarından çıkarılmak isteyen kadınların zulme uğradığı 28 Şubat'larda bu zulme sesi çıkan birkaç kadından birisiydi.

O günlerde erkek adamların, madamların sesi soluğu çıkmamıştı unutmamak lazım.

Adamlık gerçekten zor iştir.

Bir edebiyat sanat adamı halkını anlatıyorsa doğruyu yazıyorsa adamdır.

Bunun için solcular yıllarca Nazım Hikmet gibi şairiyle militanlarıyla dik duruş sergilemişler kendilerince doğru buldukları şeylere her türlü işkencelere rağmen adam gibi durmuşlar hapis yatmışlar.

Muhsin Yazıcıoğlu yıllarca adamlığından hapislerde yatmış “of” dememiştir.

Bunun için adamdır.

Nihal Atsız hapislerde gıkını çıkarmamıştır.

Şimdi aradan yıllar geçmiş hepimiz adam diyoruz kendilerine.

Bir bilim adamı ülkesine insanlığa hizmet etmek yerine balo salonlarında hizmet veriyorsa o bilim adamı değil filim adamı olmuştur bilim milim kalmaz ortada.

Bilim adamı bize teknolojik tasarımları yenilikleri insana hizmet için gerekenleri üretmeye planlamaya çalışacağı yerde ilericilik çağdaşlık safsatalarının arkasına gizlemeye çalıştığı foyaları ortaya çıkmasın diye.

Bir hizmet adamı belediye başkanlığına soyunmuşsa kentinin çöpü suyu kaldırımı kültürel faaliyetleri havası suyu estetiği ruhu hizmet için soluyorsa adamdır.

Hangi ihalede, hangi yandaşı, bu yandaş çıkar anlamlı yoksa kimsenin yandaşına bir şey koklatmayacağı malumdur.

Kimden ne alacağı üzerine düşünüyorsa adam değildir.

Kurdele kesmekle, gülümseyerek poz vermekle, üç beş imza atıp çevresinde kendisine hiçbir şey sorulmadan plan proje yapılan halkına “sizin için çalışıyoruz” masalları anlatıyorsa o başka bir adamdır.

Bir kez daha belirtiyoruz; adamlık başka şeydir, adam olmak başka bir şeydir.

Adamlık zor iştir.

Hele böyle bir zamanda...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.