Hava Durumu

Şiddet kaç çeşittir acaba?

Yazının Giriş Tarihi: 23.09.2021 04:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.09.2021 04:07

İllede birisini dövmek midir şiddet, yalan, sessizlik, hakaret, aldatmakta acıtır insanı bu da bir şiddettir.

Duygusal şiddete uğrayan kişinin kalbinin derinliklerinde aldığı darbe, fiziksel şiddeten daha acıdır ne yazıkkı bu acının adli kurumlarda suç kabul edlmediği bu nedenlede cezasının olmadığını görürüz.

Dalgın gözlerle bakan hafif sessiz olan insanların duygusual şiddete uğradığı kesin olduğu gibi bu tür insanlarda  özgüven zayıflığı olduğu bilinir. İnsanların genellikle nazik insanlar oldukları için kendilerini sıklıkla suçladıkları görülür.

Yaşadığımız toplumda ise aile baskısıda dediğimiz böyle şeyler kesin olarak yapmayınzı çünkü günahtır,ayıptır gibi sözlerle aile bireylerinin bu hareketleri duygusal şiddeti körüklemekten geri kalmaz.

Dışarıdan çok sevimli evine bağlı ilgili birey imajı veren bazı kişiler ise evlerinde eşine ve çocuklarını baskı ve şiddeti uygulamaktan da geri kalmazlar.

Kendinde kompklesi olan bir öğrenciyi düşünün bu şahıs karşısındaki insanlara lakap takmakta onaları küçülterek kendi kompleksini yenmeye çalışarak adete bir duygusal şiddet uygulamayı devam eder.

Duygusal şiddete uğrayan insanların korku içinde yaşadıkları, depresyon bulgularıyla karşı karşıya kaldıkları, bu tür insanlarda aile ilişkileri bozulur, yorgunluk, uykusuzluk görüldüğü gibi öfkelerini kontrol altında tutamadıkları bir gerçektir. Ne yazıkki sosyal şiddete uğrayan kişilerin mağdur oldukaları hayata baş kaldırmaları, böylece insan onurunun bedeli olmadığınıbu onurunda şiddete teslim edilmemesi gerekir. İnsanın sağlıklı ilişki kurabileceği duygusal şiddete bulaşmadan akıl ve sevgiyle her şeyi çözebileceği kesindir.

Sevgi saygının çözemeyeceği hiçbir şey yoktur. Okullarımızda 8 sınıf öğrencileri ile 12 sınıf öğrencilerinin uyum sorunlarının olduğunu unutmamak gerekir, yönetici ve öğretmenlerin bu öğrencilere rehberlik ederek duygusal ortamda zamanlarını geçirmelerini sağlamaları gerekmektedir.

Bu nedenle hergün öldürülen kadınlarımızı karşı sosyal devlet politikalarının sağlıklı yürütülmesini sağlayarak şiddetin olmadığı bir toluma uyanmak dileği ile bir yaşam diliyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.