Hava Durumu

On bir ayın sultanı

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2024 10:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 10:04

Baharın geldiği şu güzel günlerde Ramazan ayını idrak ediyoruz.

Tabiki normal şartlarda olduğu gibi değil bir takım kısıtlamalar eşiğinde olsa bile elimizden geldiğince tedbirlere uyarak hareket ediyoruz

11 Ayın Sultanı Ramazan ayı yavaş yavaş Kadir Gecesi'nin şefaatına göre gitmekte, Kur’an- Kerim bu ayda indiği, Kur’an-ı Kerimin indiği gecenin adı Kadir gecesi olduğu, Kadir gecesinde yapılan ibadet bin aydan daha hayırlı olacağı kesindir. 5 Nisan 2024  günü idrak edilecek olan Kadir gecesi, bazı kesimler tarafından kandil olarak da tabir edilse de kandil günlerinden değildir.

Kadir gecesi 5 Nisan 2024, teravih namazından sonra başlar gecenin geç saatlerine kadar devam eder.

Bu gece tüm melekler yeryüzüne inerek Allah’ın selamını Müslümanlara getirir tüm inananlara merhamet ederek rahmet kanatlarını Müslümanların üzerine indirir. Ramazan ayı güzellik ve helalleşme ayıdır. Kardeşlerinizle helalleşerek oruca başlayınız.

Bu ayda yani Şehri Ramazanda tutulan oruç bir kalkandır, insanları tüm kötülüklerden alı koyar. Azılı şeytanlar bu ayda bağlanır cehennem kapıları kapanır, cennet kapıları açılır. Ayrıca Oruç sabırdır. Oruçlu kimse yalan söylemez yalan yere yemin etmez. Oruçlu kimsenin ağzı miski amber kokar 

Ramazan ayının başı rahmettir. Allah (C.C ) rahman ve rahim sıfatı sayesinde inanan kullarına merhamet eder bereket ve bolluk yağdırır. Müslümanları merhamet şemsiyesi altına alır ve onları korur. Ramazan ayının ortası mağfirettir. Günâhkar kullarının günahını affeder onların suçlarından arınması günahlarından ötürü yapmış oldukları tövbelerini ve dualarını kabul ederek mücrim kullarını bağışlar. Ramazan ayının son on günü ise kurtuluştur. 

Felaha ermedir. Yani günahlardan arınmış olarak yaratanının mükâfatına nail olunur. Her türlü gayri meşru şeylerden uzaklaşarak Allah rızası için oruç tutan kimsenin sevabını yüce Allah verir. Çünkü oruç ibadeti Allah içindir. 

Cennet kapılarında bir özel yani VIP kapısı vardır adı “ REYYAN” dır o kapıdan ancak Allah rızası için oruç tutanlar girebilir.

Oruç nefsi tezkiyedir. 

Günahlardan arınma yaratanına yaklaşma ve kurtuluşa ermedir. Bedeni bir ibadettir.

Bu ayda, yetimler, öksüzler yolda kalmışlar fakirler gerçek ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları giderilir. 

Zekat vermeye malik olan, mutlaka zekatını vermeli, bolca hayır yapıp sadakalarını yoksullara öğrencilere vererek mallarının kirini temizlemelidir. 

İftar yemeklerinde gösterişten ve israftan kaçınılmalı mütevazi bir masa hazırlanmalıdır ki gayesine uygun bir iftar sofrası olsun.

Bu vesile ile tüm Müslümanların Ramazanlarını  tebrik ederken 5 Nisan 2024 tarihinde de idrak edeceğimiz Kadir gecelerini de kutluyorum. 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.