Hava Durumu

Kolay cerrah bulunmuyor

Yazının Giriş Tarihi: 09.07.2024 10:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 10:05

Kendisini tanıdığımda 1970 yıllardı, yolumuz Haydar Paşa Numune Hastanesi'nde karşılaştı. O daha mesleğinin çiçeği burnun da asistan doktoru idi. Çok cana yakın ülkesini seven genç cerrah olmaya çalışıyordu.

Trabzon Yomra'da başlayan eğitim hayatı onu İstanbul Tıp Fakültesi koridorlarına atmıştı. Burada eğitimini tamamladıktan sonra Haydarpaşa Numune Hastanesi 1. Cerrahi'de stajına başlamıştı. Başarılı çalışmaları sonucunda mezun olmuş ve Anadolu’nun güzide şehirlerinde doktor olarak çalışmış askerliğini de Hava Harp Okulu (Yeşilyurt) sağlık kurulunda cerrahi uzmanı olarak tamamlamış ve Sakarya’ya atanarak burada uzun yıllar Başhekim ve doktorluk yapmıştır.

Zorlukları seven bir yapıya sahip olan İsmet Kartal burada daha sonra kızının adını verdiği Özel Bilge Hastanesini kurarak halkına hizmet etmeye devam etmiştir.

İsmet Kartal’ın bilgisinden ve çalışkanlığından başkaca fıtratı gereği sadece gerçeğe göre değil, algılarına, hislerine ve duygularına göre karar veren , yaşamı boyunca etrafını gözlemleyerek kişiliğini, yaşam tarzını hiç değiştirmeyen yapısı ve karakteriyle oluşan itibarı ona yaşadığı çevrede sevgiden başka hiçbir şey vermemiştir.

İsmet Kartal’ın toplumda mutlaka bir karşılığı olmasa bu sevgiyi ve itibarı bulması da oldukça zor olmaz mı idi? İtibarlı insanlar toplumda muhakkak karşılık bulurlar bakın bu kişileri yaşantınız da görürsünüz kimisi ekonomisttir, kimisi sanatçıdır. Kimisi de darda kalmış insanlara yaptıkları ameliyatları ile yön veren cerrahlar değil midir?

Bizim kültür ve medeniyetimizde, “İnsan itibarı için yaşar.’’ İtibarlı olmak, itimat edilen insan olmaktır, Bu güç kaybedilince asla tekrar kazanılmaz ve onun yerini hiçbir şey alamaz.

Hayatın hızla akıp gittiği günümüzde, bireyin önemli ve önde gelen işlerinin başında, itibarını yönetme becerisi’ olmalıdır. İsmet Kartal Bilge Hastanesi'nde çok güzel bir sistem kurmuş can kurtarmaya devam ediyor. Oğlu Salih Batuhan Kartal da Bey'in cerrahı olarak babasının yanın da yer almasıyla kuvvetini daha da güçlendirmiş geleceğe umutla bakan bir hastane olmuştur.

Şair Baki’'nin deyişi ile; “Akıllı insan; elde ettiği makam, mevki ve maldan dolayı kibre, gurura ve şöhrete kapılmayan kimsedir."

Dünyanın dönüş süresi bir an, insanın ömrü ise bir nefesten ibarettir, nefesi alır ancak veremez.

Bu vesile ile değerli doktorlarımıza ve Bilge hastanesi personeline teşekkür etmeye kendi açımdan bir görev kabul ettim.

Size uzanan eller kırılsın…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.