Hava Durumu

Kanlı soykırım

Yazının Giriş Tarihi: 31.03.2024 08:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.03.2024 08:53

31 Mart olaylarının üzerinden 106 sene geçti. 1918 yılının Mart ayında yaşanan olaylar, Azerbaycan tarihinin en kanlı sayfalarından biriydi.

Ermeni çeteleri Bolşevik bayrağı altında birleşerek, Azerbaycan’ın Bakü, Nahçıvan, Guba, Gusar, Şamahı, Lenkeran şehirlerinde Azerbaycan halkına katliam yaptılar.Tarihi kaynakları incelediğimiz zaman 29 ve 30 Mart günlerinde Bakü’de 20 binden fazla Azerbaycan’lı katledildi. Bu katliamın tek nedeni vardı Azerbaycan’ın bağımsızlığının engellemesi ve Bakü’nün iktisadi ve siyasi önemiydi.

Bakü’deki petrol yatakları Rusya’nın en önemli saydıkları kozlarından biriydi. Ancak Ermenilerin de kendi amaçları vardı.

Ermeni komünist-Stepan Şaumyan’ın şu fikirleri Mart katliamının iç yüzünü anlatıyordu.

“Biz, süvari desteğe ilk silahlı hücum bahanesiyle, bütün cephe boyu hücuma geçtik. Bizim 6 bin kadar silahlı adamımız vardı. Aynı zamanda Taşnak sutun’un da 3-4 bine yakın milli destekleri vardı. Onların katılımı iç savaşa milli katliam karakteri verdi ve bu kaçınılmazdı. Bunu bilinçli bir şekilde yapmak mecburiyetindeydik diye itiraflarını açıklamışlardır.Bu acımasız soykırım yapıldı diye Dünya’yı ayağa kaldıran çapulcu çuruhu Ermeniler Bakü’de 30 bin soydaşımızı katletmekten geri kalmadılar,Nahcıvan ve diğer yörelerde ise 100 bine yakın Azerbaycan’lıyı katletmeden geri durmadılar. Bunların en çarpıcı örnekleri yapılan kazılarda ortaya çıkan toplu mezarlardır.Bu şarlatanlar Türkler bize toplu kıyım yaptı diye feryat figan ederlerken Kars Iğdır ve çevresinde yapılan kazılarda binlerce toplu Türk mezarlarını çıkaran bizim tarihçilerimiz değil miydi.Tabi bu mezarlar açılırken Avrupa’lıyım diyen tarihçilerde orada olmuşlar buna tanıklık etmişlerdi.Tarihi iyi incelemek gerekir petrolün olduğu her coğrafya bu acıları hep çekmişlerdir.

Bugün Ortadoğu bu çileyi çekmiyor mu, Kıtalar arası uzaklıktaki Amerika ne arıyor Ortadoğu bataklığın da, sınırı bile olmaksızın Suriye’ye sahip çıkmaya çalışan Rusya bu çöplükte neden dolaşır hepsinin tek gayesi var Ortadoğu’daki pastadan nemalanmak en büyük arzuları değimliydi?

Eskiye dönelim Avrupa’nın tek amacı Türklere Hindistan yolunu kesmek, Ermeniler ise Doğuda ve Batıda zengin Azerbaycan topraklarına sahip çıkmak, Ruslar ise eskiden olduğu gibi yine Bakü petrollerini kendileri işletmek amacından hiç uzak kalmadılar.

Mart olayları şunu gösteriyor ki Ermeniler Türk halkını soykırımla yok ederek bu zengin topraklarda kalıcı kalmak fakat unuttuğu bir şey var ki Rusya onları tarih boyunca piyon olarak kullandılar tıpkı Kurtuluş savaşında İngiliz’lerin Yunanlıları kullandığı gibi.

1918 Mart katliamı ve Bakü’de yapılanlar Azerbaycan halkının tarihinde bir soykırım olarak tarihe geçmiş oldu.1918 Mayıs ayında Nuri paşa komutasında ki Osmanlı ordusunun Azerbaycan’a gelmesiyle durduruldu.

Daha sonra Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı olan Haydar Aliyev’in 27 Mart 1998 tarihinde verdiği kararla 31 Mart tarihinin Azerbaycan devleti olarak soykırım günü olarak kutlanmasını kabul etti.

Bu katliamlarda kaybettiğimiz soydaşlarımıza Allahtan rahmet diyorum kardeş Azerbaycan devletimizin soygününü kutluyorum.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.