Hava Durumu

Halk patrondur unutmayın!

Yazının Giriş Tarihi: 09.05.2023 10:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 10:51

Ülkemizde sık sık yapılan bu seçimlerden artık halkımız  sıkılmaya başladı bu nedenle seçimlerin son haftası seçmenin tercihine yönelik belirsizlik devam ediyor.

Başkanlık yarışında Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında başa baş bir yarış var. Olaylar sık sık olmaya başladı. İnsanlar tedirgin anketler ilk turda seçimin neticelenmeyeceği söylüyor, halkın nabzı bana göre çok değişik. Demokrasi ve barış için çalışan sivil toplum örgütlerinin siyasilere verdiği mesajı zannediyorum seçmen de almıştır.

Zamanın hızına yetişmek mümkün değil. Öyle ki, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için de belirlenen tarih geldi, çattı.

Ben de bu siyasi çalışmaları köşeme taşıyarak son bir aydır “Sayılı Günler”, “Sloganlar ve Vaatler” ile “Son Dönemeç” başlıklı yazıları kaleme aldım.

Bu yazılarda gerek Cumhurbaşkanı adaylarının gerekse, milletvekili adaylarının seçmenlerine yönelik sloganları ve vaatlerine değindim.

Artık seçim vakti geldi, yaklaştı. Kararsız olan seçmenler haricinde hemen hemen tüm seçmenler kime ve hangi partinin adayına oy vereceğini belirledi.

Daha önceki seçimlerin aksine daha sakin ve gürültüsüz bir şekilde geçen propaganda dönemi ile vatandaşlar da rahat etti.

Daha çok seçmenlerine yönelik programlar yaparak köy köy, mahalle mahalle, kahve kahve, oda oda, pazar yeri, sanayi sitesi ve işyerlerini ziyaret ederek esnaf ve vatandaşlardan oy isteyen milletvekili adayları kilometrelerce yol kat  ettiler.

Artık adaylar ve partiler için yaptıkları propaganda dönemi sonrasında sandıktan çıkacak oyları bekleme vaktine gelecek, seçim akşamı siyasiler TV ekranlarında sonuçları takip edeceği gibi Genel Merkez Binaları sabaha kadar ayakta olacaktır.

Demokrasinin yerleştiği ülkelerde ülkenin nasıl yönetileceği bellidir. İktidara hangi parti gelirse gelsin oyunun kuralları önceden belirlenmiştir. Ülke demokrasinin özünü oluşturan insan hakları, hukuk devleti, çoğulculuk,  güçler ayrılığı, yargı bağımsızlığı gibi temel ilkelere uygun olarak yönetilecektir.

Sandıktan çıkacak sonucun hem Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekili adayı olarak partilerini tatmin edecek şekilde olmasını bekleyen siyasilerin yanı sıra seçmenler açısından da hayırlı bir seçim dönemi olmasını gözlüyoruz.

Gelinen son düzlükte kazananın yine ülkemiz ve ülkemiz siyasetine faydalı olması temennisinin yanı sıra seçim sırasında söylenen vaatlerin yerine getirilerek ülkemizin daha ferah ve daha müreffeh bir şekilde yoluna devam etmesi elbette ki tek dileğim.

Seçimler öncesi son haftasında piyasalarda riskten kaçış sinyalleri artıyor. Döviz ve hisse piyasalarında bu eğilim daha belirgin. Kapalıçarşı ile Merkez Bankası kuru arasındaki fark tedirgin edici boyutta. Küresel risk iştahı iyileşirken  İstanbul Borası negatif ayrışıyor. Sahadan gelen geri bildirim, haftanın son günü borsadaki satışın seçim fiyatlaması olduğu yönünde olarak açıklanıyor.

Seçimin ülkemize hayırlı olması diliyorum.

Saygılarımla..

Bekleyip göreceğiz..

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.