Hava Durumu
Yazının Giriş Tarihi: 17.10.2021 10:51

Aşı karşıtlığı

Aşı nedir, nasıl etki eder?

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı toksinlerin etkileri ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik ürünlere aşı denir.

Aşı, insanları hastalıklardan ve hastalıkların neden olduğu sonuçlardan koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında önceden geliştirilmiş savunma sistemi ile savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır. Oluşan bağışıklama genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda hastalıklar, salgınlar görülmez.

Aşının insanların sağlığı için kullanılır hale gelmesinden beri, aşı karşıtlığı belli çevrelerce kısıtlı da olsa sürdürülmüştür. Ancak aşı karşıtlarının hiçbir dönemde dayanak olarak bilimsel bir temeli getirememişlerdir. Çünkü bilim yapası gereği şöyle çalışır:
•    Bir bilim adamı, araştırdığı konuyu önce gözlemler.
•    Daha sonra bu gözlemler doğrultusunda gözlediklerini açıklayacak bir hipotez ortaya koyar.
•    Hipotezini teyit ettiğinde bunu akademik yayınlar aracılığı ile akademik çevrelere aktarır.
•    Daha sonra dünyanın başka ülkelerindeki bilim adamları aynı hipotezi kendi yaptıkları çalışmalarla tekrar tekrar test ederler. Bilimsel olarak geçerliliği kanıtlanan bir hipotezi tesadüfi bulgudan ayıran en önemli özelliği tekrar edilebilir ve tekrar edildiğinde aynı sonucu veriyor oluşudur.
•    Yapılan yeni deneyler sonucu çalışmalar ilk hipotezi destekledikçe hipotez sağlamlaşır ve teori haline gelmeye başlar.
•    Aksi bir durum olduğunda, yani hipotez yapılan tekrarlanan deneylerle çürütüldüğünde, iyi bir bilim adamının yapması gereken şey geriye bir adım atmak, hipotezin yanlış olduğunu kabul edip başka bir hipoteziler öne sürmesidir.
•    Hipotezler teoriye dönüştüklerinde bile farklı bilim adamlarından tekrar tekrar denenerek sınanırlar. Zira bilimsel gerçeklerin en önemli özellikleri, tekrarlanan deneylerde aynı sonucu veriyor olmalarıdır.
•    Tekrar tekrar onanan teoriler, artık bilim çevreleri tarafından oybirliği ile doğru kabul edilen bilimsel gerçekler olarak kabul edilirler.
          Bilimsel verileri baz alarak konuşursak; aşı karşıtları hangi bilimsel verilere göre insanlara aşı yapılmasına karşı çıkmaktadırlar. Ellerinde böyle bir veri olmadığına göre ileri sürdükleri şeyler bilim dışı, akla ve mantığa aykırı olan nedenlerdir. Bilim her zaman deneyi temel alır. Aşı karşıtlığı yaparak kendi canlarına kastettikleri gibi; başka insanların ölümlerine de neden olmaktadırlar. Özgürlük dedeğimiz tutum bu olmamalı.

Özgürlük: “Başkasına zarar vermeden dilediğini yapabilmektir.”Aşı karşıtları başkalarının ölümüne neden olduklarında bu davranışları özgürlük olamaz. Dünyada hiçbir devlet böyle bir duruma asla izin veremez. Hükümet yetkilileri ülkemizde kadınların, öğrencilerin ve birçok muhalif sivil toplum örgütünün düzenlemek istedikleri gösterileri pandemi nedeniyle yasaklanırken; öte yandan aşı karşıtlarının İstanbul ve Ankara’da aşı yapmış oldukları gösterilere izin verilmesi doğru değildir.

COVID-19 virüsü taşıdıkları açık açık belli olan aşı karşıtlarının insanların hastalanmasına ve ölümüne sebep olmalarına hükümet yetkilileri nasıl izin verebilir? Bu tutum Sağlık Bakanlığı’nın pandemi ile yaptığı mücadeleyi sorgular hele getirmiştir. Nitekim son on günün pandemi verilerine bakacak olursak günlük pozitif sayısı  28 ve 29 binlerinden aşağı inmediği görülmektedir.

Ölüm oranları yine aynı gün baz alarak günlük 230- 260 lardan aşağı düşmemektedir. Unutulmaması gereken dünyanın başına iki yıla yakın bir süredir bela olan COVID-19 virüsüne karşı yapılacak mücadele toplumun tüm kesimleriyle topyekûn yapılacak bir mücadeledir.

Sağlık Bakanlığı bir an önce TTB ile işbirliğine giderek her gün ölen insan sayımızı en aza düşürmek için gerekli tedbirleri bir an önce alması gerekmektedir.

İnsanların ölümüne neden olan aşı karşıtlarına karşı gerekli yaptırımlar bir an önce uygulamaya geçirilmelidir. İnsan sağlıklı olmayınca yaşama süresi anlıktır.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

 

Kaynak: www.igfhaber.com

YAZARLARIMIZ Tüm Yazarlarımız

Mehmet ÇETİNKAYA Ankara’nın taşına bak…

Ülke olarak yeni tip koronavirüsle tanışmamız ve mücadele etmemizin 627. günü; yani 1 yıl 8 ay 17 gün...

Koca Bursaspor’un geldiği noktaya bakın sevgili dostlar…

Çok değil sadece birkaç zaman önce Süper Lig’de karşılaşmıştı Gençlerbirliği’yle…

Hem de kıran kırana, hem de kora kor mücadelenin tam da göbeğinde oynanıyordu maçlar.

Geçmişin kötü mirası sonucu bugün TFF 1’nci Lig’den kurtulma savaşı veriyor iki takım da.

Altını tekrar çizmek gerekirse, yükselme değil kurtulma savaşı tabirini kullanıyoruz.

Büyük umutlarla kurulan takımın, yaşattığı büyük hayal kırıklıkları sahneleniyor her hafta…

Yakalanan 3 haftalık başarılı serinin yerinde yeller esiyor…

Milli aranın ardından beşinci viteste giden arabanın el freniyle balata yaktığı dönemleri yaşıyoruz…

Daha da fenası, ilk haftalarda yediğimiz hurmalar yüzünden her geçen hafta daha fazla tırmalıyoruz tırmanacağımız yüksek duvarları…

Yükseklik korkusu olan bireyler gibi seviyoruz sanki aşağılarda kalmayı.

Motivasyonu en önemlisi de özgüveni her hafta biraz daha kanıksamaya başlıyoruz umarsızca…

Takım kötü oynuyor’ haksızlığı yapmayacağım ama takım olamadıkları gerçeğini de göz ardı etmeyeceğim elbette.

Futbol bir takım oyunudur ve siz bu ekip ruhunu yakalayamazsanız gerisi hava gazıdır…

Gaz aradan çekilince siz de havanızı alırsınız… Emin Adanur ve ekibinin harcadığı milyonlarca Eurolar bir tarafa, daha da hissedilir mahalle baskısı bu saatten sonra…

Kolay fikstür kalmadığı gibi ikinci yarıda bir de gerilimi yüksek maçlar olacak…

Peki bu takımı sarımsaklamalı da mı saklamalı yoksa sarımsaklamasak da mı saklasak?

Kurumsallıktan uzak, kaosun göbeğinde nasıl yüzünü gösterecek peki güneş sizce?

Kocaelispor, İstanbulspor ve Gençlerbirliği…

Mutluluk şarkıları çalabilecek mi yeniden bu orkestra…

Ankara’nın taşına, gözlerimin yaşına bakarak mı geçecek yoksa bu sezon da! 

Sıradaki maçta, 30 Kasım Salı günü saat 15.00’te Ziraat Türkiye Kupası 4'ncü Eleme Turu'nda Bursaspor, Kırşehir Belediyespor’u konuk edecek.

Siyasetin dili

14.11.2021 05:33
İnsanlara dokunabilme sanatıdır siyaset… Menfaatsiz, samimiyetle sımsıkı sarıp sarmalamaktır… Gönüllere, yüreklere ulaşabilmektir bir nevi… Siyaset asla çıkar ve menfaat için yapılmamalıdır

Deri savaşları

01.10.2021 07:13
Deri: İnsan ve hayvanların vücudunu kaplayan örtünün adıdır. İçinizden deri savaşı da ne demek sorusu geçebilir? Yanıtını yazımın ilerleyen tümcelerinde görebilirsiniz. &C

Dil yarası

21.09.2021 12:48
Öncelikle, dil nedir? Dilin birçok tarifi yapılabilir. Biz

Sıra dışı yaşamak

10.09.2021 11:44
Yaklaşık 45 yıl önce görev yaptığım Şanlıurfa ili Siverek ilçesi Şekerli Köyü’ndeki öğrencilerimden zaman zaman mektup almaktayım. Oralarda yaşam hâlâ varsılların belirlediği kurallara göre sür gitmekte. Yıl 1978.. Öğretmenl

Laiklik ve Cumhuriyet Taliban anlayışı

29.08.2021 18:46
Laiklik: Din işleriyle dünya işlerini birbirinden ayırmayı amaç edinen, böylece siyaset üstünde din baskısını ve din üstünde siyaset baskısını kaldırmayı öngören bir anlayıştır. Önceleri bilim dünyasına din baskısını engellemek yolunda bir

Planlama

22.08.2021 16:50
Planlama "dar" ve "geniş" anlamda olmak üzere iki biçimde tanımlanabilir. Geniş anlamda planlama "şimdiki veriler ve gelecekteki muhtemel gelişmelerin ışığı altında belli bir amaca ulaşmada izlenecek yolu gösteren bir süreç" olarak tanımlanabilir. Dar anlamda planlama